kwiecień 2022 - ZALEWO

Konkurs Grantowy „Działaj Lokalnie 2022”

Stowarzyszenie „Przystań" we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach programu „Działaj Lokalnie 2022". Coroczny konkurs grantowy, organizowany przez Ośrodki Działaj Lokalnie, skierowany jest przede wszystkim  do animatorów lokalnych, którzy dzięki uczestnictwu w Programie mają okazję zdobyć cenne doświadczenie realizując projekt na rzecz swojej społeczności. Mają także szansę poznać przykłady ciekawych pomysłów i przedsięwzięć podjętych w ramach Programu w innych częściach kraju. Baza projektów, publikacje, filmy promocyjne, ale także bezpośrednie porady i opieka pracowników Ośrodków Działaj Lokalnie stanowią inspirację do formułowania własnych pomysłów i tworzenia autorskich projektów. W Lokalnym Konkursie Grantowym „Działaj Lokalnie 2022" wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców  na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia. W rezultacie podejmowane działania mają przyczyniać się do budowania lokalnego kapitału społecznego. Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. W tegorocznej edycji realizowane będą również projekty w ramach specjalnej ścieżki „Działaj lokalnie i solidarnie z Ukrainą" dotyczące wsparcia organizacji i grup nieformalnych działających na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

 

W Konkursie mogą wziąć udział te organizacje i instytucje oraz grupy, które spełniają łącznie poniższe warunki:

- mają siedzibę w gminach z terenu powiatu iławskiego, oraz

- planują prowadzić działania na terenie przynajmniej jednej z wymienionych gmin.

 

Wnioski należy składać wyłącznie poprzez generator on-line dostępny na stronie http://system.dzialajlokalnie.pl

 

Termin składania wniosków - do dnia 15.05.2021r. (aktualizacja: termin został wydłużony do dnia 31 maja 2022r.)

 

Wnioski złożone w innej formie nie będą brane pod uwagę.

 

Dodatkowe informacje/konsultacje  na temat konkursu można uzyskać u koordynatora

Koordynator Perges Dawid - 602-474-956

Adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Więcej informacji w regulaminie konkursu.

Czytaj dalej...

Oskar Ciepłuch Mistrzem Polski w Kickboxingu

W dniach 8-10 kwietnia 2022r. w miejscowości Drezdenko odbyły się Mistrzostwa Polski Kickboxingu Full Contact, w których rywalizowało łącznie 236 zawodników z 63 klubów. Klub Sportowy Piechotka Team reprezentował m.in. Oskar Ciepłuch, który w kategorii Full Contact juniorów młodszych - 71 kg został Mistrzem Polski. Oskar gratulujemy Ci kolejnego sportowego sukcesu. Życzymy kolejnych sukcesów w Twojej karierze sportowej.   

Czytaj dalej...

Jubileusz 100 lat Pani Anastazji Lechockiej

W dniu 20 kwietnia 2022 roku mieszkanka Gajd Pani Anastazja Lechocka obchodziła setne urodziny. Z okazji tak pięknej i wzruszającej uroczystości setnych urodzin życzenia Jubilatce złożyli, Burmistrz Zalewa Marek Żyliński, Sekretarz Gminy Lucyna Czołba oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Anna Skonieczna. Pani Anastazja Lechocka otrzymała list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, dokument pamiątkowy od Burmistrza i Kierownika USC oraz bukiet kwiatów. Podczas uroczystości zgromadziła się rodzina Pani Anastazji, przyjaciele i sąsiedzi, którzy z wielkim wzruszeniem przeżywali ten dzień. Ten Jubileusz to wielka duma dla mieszkańców Gminy Zalewo. Pani Anastazja Lechocka to wspaniała osoba, która w wieku 100 lat cieszy się zdrowiem i witalnością, a kondycji umysłowej mogłyby pozazdrościć jej młodsze osoby. Jubilatka urodziła się w miejscowości Czeremcha, dawne województwo rzeszowskie. Pani Anastazja w 1945 roku przyjechała i zamieszkała w Taborach, województwo pomorskie, a od 30 lipca 1948 roku jest mieszkanką Gajd.

Życzymy Jubilatce dużo zdrowia i wielu, wielu lat życia wśród wspaniałych członków rodziny, przyjaciół i sąsiadów z miejscowości Gajdy i naszej Gminy.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Zalewie

5 kwietnia 2022 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Zalewie odbyło się kameralne, ale wyjątkowo uroczyste spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego od 2019 r. pod nazwą „Pozycja obowiązkowa”. Jubileusz stał się okazją do wspomnień i podsumowania trzyletniej działalności klubu. Obecnie do klubu należy 16 czytelniczek, które łączy pasja czytania i poznawania literatury. W ciągu trzech lat spotkały się 23 razy i omówiły 23 książki. W ramach DKK klubowiczki wzięły udział w spotkaniu autorskim oraz przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Spotkania odbywały się zarówno w bibliotece, jak i w plenerze, nad jeziorem Ewingi. Zostało też zorganizowane integracyjne spotkanie wyjazdowe w Jerzwałdzie, gdzie przy ognisku zalewskie klubowiczki spotkały się z uczestniczkami DKK działającego przy bibliotece w Jerzwałdzie, filii MGBP w Zalewie. Na jubileuszowym spotkaniu był tort, prezenty (kubki z logo DKK) dla wszystkich uczestniczek oraz wyróżnienia dla najbardziej aktywnych klubowiczek. Wybrana też została „Pozycja obowiązkowa za rok 2021”, czyli najlepsza klubowa książka przeczytana w ubiegłym roku.

Dyskusyjne Kluby Książki to ogólnopolska inicjatywa Instytutu Książki realizowana przy współpracy wojewódzkich bibliotek publicznych. W 2021 r. w całej Polsce funkcjonowało 1807 Dyskusyjnych Klubów Książki, z czego w województwie warmińsko – mazurskim – 122. W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Zalewie oprócz DKK „Pozycja obowiązkowa” działają jeszcze trzy kluby: DKK dla dorosłych w filii w Jerzwałdzie, DKK dla dzieci w bibliotece w Zalewie oraz w filii w Borecznie. W ubiegłym roku w rocznej grywalizacji najaktywniejszych klubów w województwie warmińsko – mazurskim DKK w Jerzwałdzie zajął 14. miejsce, a DKK dla dorosłych w Zalewie – 18. miejsce.

Spotkania są otwarte dla tych, którzy lubią czytać, chcą poznawać nowych autorów i książki, ale też chcą się spotkać, porozmawiać i spędzić miło czas. Zapraszamy! Następne spotkanie odbędzie się w czwartek 28 kwietnia o godz. 15:30 w siedzibie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie przy ul. Częstochowskiej 8.

Czytaj dalej...

Wieczornica muzyczno - poetycka w M-GCK

 

 

17 marca 2022 r. o godzinie 17:00 w Miejsko Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbyła się niezwykła wieczornica, która zorganizowana była pod patronatem Burmistrza Zalewa. Na sali widowiskowej zebrali się mieszkańcy, którzy chcieli wyrazić swoją solidarność z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy, bestialsko zaatakowanymi przez putinowski reżim. Młodzi artyści słowem i piosenką próbowali ukazać, że mieszkańcy Zalewa są całym sercem z Ukrainą. Z ust naszej młodzieży usłyszeliśmy, że:

Świat nie potrzebuje

Heroicznych czynów,

By dostrzec w Tobie

Ludzką twarz.

Wystarczy,

Że zamiast zaciśniętej pięści

Wyciągniesz przed siebie

Otwartą dłoń.

Nie potrzebuje też

Twoich deklaracji,

Czasami pustych słów, którymi

Karmisz sumienie.

Wystarczy,

Że zamiast krzyczeć

O doznanej niesprawiedliwości,

Zakaszesz rękawy w ciszy.

Wypełnij pustkę działaniem.

Napełnij czas troską.

Bądź dla siebie,

Lecz bądź też dla innych.

Bo by stać się kimś,

Nie trzeba być bohaterem.

Wystarczy pozostać człowiekiem...

 

Było nastrojowo, nostalgicznie i solidarnie. Na apel – „Pomóżcie pokazać, że wspieramy Ukrainę" – odpowiedzieli nie tylko aktorzy z Kolibra, ale też uczniowie zalewskiej szkoły oraz jej absolwenci, którzy chętnie wsparli występ swoim talentem, a także Pani sołtys sołectwa Wieprz wraz z córką. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia wraz z nami wyrazili swoją solidarność z Ukrainą, gdyż każdy z nas potrzebuje wsparcia, a przybiera ono wiele różnych obliczy.

 

Podczas Sesji Rady Miejskiej w Zalewie w dniu 30.03.2022 r. Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński oraz w-ce przewodniczący Rady Miejskiej Pan Krzysztof Gawyś wręczyli kwiaty Pani Wiolecie Żołądkiewicz reżyser wieczornicy, dziękując za bardzo twórcze i  nastrojowe spotkanie.  

Czytaj dalej...

Zbiórka dla Ukrainy

W Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Zalewie miała miejsce zbiórka na rzecz osób potrzebujących na Ukrainie. Odzew wśród mieszkańców Naszej Gminy był ogromny, zaangażowali się wszyscy chcący wesprzeć Naszych sąsiadów dotkniętych wojną.

W akcję zostali zaangażowani wolontariusze z Zespołu Szkół w Zalewie którzy  policzyli, posegregowali, spisali i spakowali dary. 

Dziękujemy każdemu z osobna za przekazane dary i chęć niesienia pomocy.

Czytaj dalej...

Odnowienie pomostu w Matytach

Gmina Zalewo wyremontowała kolejny pomost rekreacyjny przejęty od Związku Gmin „JEZIORAK”. W ramach prac remontowych naprawiona została konstrukcja pomostu, wymieniono pokład oraz zamontowano knagi. Wykonawcą prac była firma ANDRESPOL Andrzej Skurzewski ze Śliwy. Koszt remontu wyniósł 18 462,30 zł.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS