plnlenfrdeitrues

listopad 2021 - ZALEWO

Koło Gospodyń Wiejskich „Gubławki” korzysta z zakupionego wyposażenia kuchennego

W dniu 10 sierpnia 2021r. Gmina Zalewo podpisała umowę z Samorządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego na realizację zadania pn. ”Zakup wyposażenia kuchennego dla KGW „Gubławki” w ramach konkursu „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich” w 2021 roku.  Zadanie zrealizowane było w partnerstwie Gminy Zalewo z Kołem Gospodyń Wiejskich „Gubławki”. W ramach zadana zakupiono wyposażenie kuchenne: kuchenkę mikrofalową, kociołek elektryczny 10 L, robot kuchenny wielofunkcyjny, kociołek myśliwski 2w1, zestaw garnków marmurkowych, gofrownicę oraz naleśnikarkę elektryczną. Zakupione wyposażenie posłużyło  Paniom z KGW do organizacji  imprez m.in. „Wieczoru prezentacji projektu” oraz „Rodzinnych zawodów wędkarskich” nad jeziorem Jeziorak. Planowane już są kolejne spotkania z mieszkańcami gminy Zalewo. Niebawem odbędą się również. „Mikołajki”, na które już serdecznie zapraszamy. W ramach projektu przedstawiono zakupione wyposażenie kuchenne, zorganizowano warsztaty kulinarne oraz naukę rękodzielnictwa. W efekcie realizacji projektu zwiększył się  poziom zaangażowania społeczności wiejskiej w życie wsi oraz nastąpił wzrost integracji mieszkańców.

 

Zadanie pod nazwą „Zakup wyposażenia kuchennego dla KGW „Gubławki” zostało zrealizowane w ramach przyznanej pomocy finansowej przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego w konkursie „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich”.

Czytaj dalej...

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pobytowi cesarza Napoleona w Zalewie

Dnia 6 listopada 2021 r. w Zalewie uroczyście została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona pobytowi cesarza Napoleona w Zalewie. Cesarz Francuzów zakwaterował tu na nocleg w dniach 6 -7 czerwca 1807 r. Fakt ten jest znany bardzo małemu gronu osób.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej dzięki Projektowi pt. „Cesarz Francuzów Napoleon w Zalewie”, dofinansowanemu  ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodek Działaj Lokalnie w Iławie tj. Stowarzyszenie „Przystań” oraz Urząd Miejski w Zalewie, pragnęło przyczynić się do rozpropagowania Zalewa, jako miasta z ciekawą historią. Jest duże grono miłośników Napoleona i jego czasów, istnieje europejski szlak napoleoński utworzony przez nich – warto, żeby znali Zalewo i często je odwiedzali. Po odśpiewaniu polskiego hymnu i po krótkich przemowach ceremonii odsłonięcia dokonali: Prezes TMZZ Krystyna Kacprzak oraz Burmistrz Zalewa Marek Żyliński. Skarbnik Stowarzyszenia Halina Owsianik udekorowała tablicę trójkolorową wiązanką kwiatów. Następnie odbyła się artystyczna część uroczystości.

Uczniowie ze SP w Zalewie przygotowali inscenizację. Istnieje opis faktu lub legenda o niedoszłym zamachu na Napoleona, który miał być przeprowadzony w Zalewie. W rolę Napoleona wcielił się uczeń SP w Zalewie Wojtek Brzozowski, a narratorką była uczennica Patrycja Żabkiewicz. Młodzież przygotowywała Wioleta Żołądkiewicz – nauczycielka ze SP w Zalewie. Dużą pomoc okazał również Piotr Grodzicki - nauczyciel historii. Szkoda, że postępująca pandemia pokrzyżowała wiele ich planów i pomysłów.„Kompania woltyżerów 69 pułku piechoty liniowej” to grupa rekonstrukcyjna, która przybyła z Dobrego Miasta i Olsztyna specjalnie na zalewskie uroczystości. Rekonstruktorzy pokazali musztrę, zmianę warty, opowiedzieli o specyfice broni i munduru. Uroczyście przeszli przez Zalewo na dawny zalewski cmentarz i oddali cześć zmarłym żołnierzom napoleońskim, którzy są tu pochowani, a obecnie stoi w tym miejscu pomnik im poświęcony.

 

Próba zamachu na Napoleona w Zalewie w 1807 r.

Napoleon opuścił Finckenstein (Kamieniec) 6 czerwca 1807 r. późnym popołudniem. W Saalfeld (Zalewo) był około godziny dziesiątej wieczorem i przenocował u powiatowego poborcy podatkowego Glasera w pokoju na pierwszym piętrze domu nr 52. Rankiem następnego dnia Napoleon stanął przed otwartym oknem zajmowanej izby. Tam zobaczył go egzekutor sądowy Keiluweit z pierwszego piętra swojego mieszkania domu nr 122. Uniesiony emocjami Keiluweit naładował strzelbę i wycelował  w Napoleona. Do oddania strzału nie doszło, dzięki przytomności umysłu jego żony, która wyrwała mężowi broń z rąk. O tym zdarzeniu opowiedziała córka Keiluweita.

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Stop przemocy wobec kobiet!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych to organizatorzy tegorocznej edycji Kampanii Społecznej „Biała Wstążka” na terenie Naszej Gminy.

Kampania Społeczna „Biała Wstążka” to największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet.

 Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby, które chciałyby uzyskać informacje na temat czym jest przemoc, gdzie szukać pomocy, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zalewie.

W  dniu 04.12.2021 r. (sobota) w budynku MOPS w godzinach 900 – 1200 informacji na ten temat będą udzielać specjaliści.

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS