Już po raz XII w Zalewie odbył się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” Wyróżniony

Już po raz XII w Zalewie odbył się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”

W dniach 5 i 6 września 2023 r. w Zalewie po raz XII odbył się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”. Wydarzenie to już na stałe wpisało się w kalendarz imprez Naszej Gminy. Odbywa się ono w ramach Koszalińskiego Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Zalewa Marek Żyliński oraz Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zalewie; współorganizatorem było Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Zalewie. Jak co roku widzowie mieli okazję zapoznać się z bardzo interesującymi filmami, które w ubiegłym roku zdobyły najwyższe laury w Koszalińskim Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja”. Ideą Festiwalu jest przedstawienie osobom pełnosprawnym perspektywy widzenia i doświadczania  życia przez osoby niepełnosprawne. Publiczność ma możliwość spojrzeć na niepełnosprawność oczami osoby niepełnosprawnej, która w codziennym życiu zderza się z różnymi barierami, zarówno fizycznymi jak i społecznymi, jak również doświadcza radosnych przeżyć. W tym roku wyemitowane filmy pokazały życie osób pełnosprawnych zmagające się z ciężarami i przeciwnościami losu. Pokazują odbiorcom jak kruche potrafi być nasze życie, że tragedie zdarzają się wszędzie. Możemy doszukiwać się przyczyn, szukać winnych, wyobrażać sobie, jak odmienne byłoby bez nich życie. Musimy zapomnieć o strachu, jaki wywołały, i rozpocząć walkę. Inną perspektywą jest możliwość spojrzenia na niepełnosprawność oczami osób pełnosprawnych, które na co dzień stykają się z niepełnosprawnością osób najbliższych i osób z dalszego otoczenia. Inauguracja Małego Festiwalu odbyła się w sali widowiskowej Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Zalewie i rozpoczęła od „Hymnu Niepełnosprawnych” Alfreda Mieszkowskiego, którego tekst do podkładu muzycznego recytował Ariel Bednarczyk, uczestnik Świetlicy Terapeutycznej dla Osób Niepełnosprawnych „Tęcza”w Zalewie. W trakcie wydarzenia głos zabrał Burmistrz Zalewa Marek Żyliński, a także zaproszeni goście Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Senator RP Bogusława Orzechowska, Szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego – Bogumił Osiński oraz Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski. Mały Festiwal uświetnił występ zespołu Backstage - Grzegorz Stępień: gitara akustyczna, wokal oraz Marcin Cieśla: gitara akustyczna, półfinaliści programu Must Be The Music. Zaprezentowali ponadczasowe i współczesnehity znanych wykonawców. Nie był to jedyny występ artystyczny na żywo tego dnia. Swój talent sceniczny zaprezentowali także uczestnicy Świetlicy Terapeutycznej dla Osób Niepełnosprawnych „Tęcza”w Zalewie. W krótkim  wystąpieniu „Obok siebie”, przedstawili świat w którym brakuje czasu, zainteresowania i tolerancji dla osób niepełnosprawnych. Konferansjerem Festiwalu, zarówno pierwszego jak i drugiego dnia, był Pan Edward Całka. Pierwszy dzień Festiwalu miał charakter otwarty. Udział w nim wzięli zaproszeni goście z osobami towarzyszącymi: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Brzezin, Senator RP– Bogusława Orzechowska, Poseł na Sejm RP – Elżbieta Gelert, Starosta Powiatu Iławskiego – Bartosz Bielawski, Szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego – Bogumił Osiński, I Zastępca Burmistrza Iławy –  Dorota Kamińska, Zastępca Wójta Gminy Iława – Andrzej Brach, Dyrektor PCPR – Jolanta Rynkowska, Dyrektor Centrum Sportu i  Rekreacji w Suszu – Jarosław Piechotka, Kierownik MGOPS Susz – Włodzimierz Karpiak,  Dyrektor MOPS w Iławie – Grażyna Kemska, Dyrektor DPS w Lubawie – Marek Kaucz, Dyrektor PUP w Iławie – Agata Steiner-Dembińska, Kierownik Działu Pomocy Instytucjonalnej w MOPS Iława – Danuta Nastaj, Sekretarz Gminy Zalewo – Lucyna Czołba, Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Gawryś, Radny Powiatu Iławskiego – Mariusz Kupczyński, Prezes Firmy Lech – Drób w Zalewie Bogdan Lech, Kierownik Posterunku Policji w Zalewie – Radosław Goik,  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bartach – Dorota Skorupka-Skorupska,  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzykach – Ilona Kupczyńska,  Dyrektor Zespołu Szkół w Zalewie –  Wioletta Żołądkiewicz, Kierownik Biblioteki Miejskiej w Zalewie – Edyta Subotowicz, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej – Krystyna Kacprzak,Właściciel firmy „Nortis” w Zalewie – Maciej Żukowski. Licznie przybyli uczestnicy placówek dla osób niepełnosprawnych, takich jak: Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Iławie, Warsztat Terapii Zajęciowej  w Iławie,  Środowiskowy Dom Samopomocy w Suszu, Dom Pomocy Społecznej w Iławie, Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Iławie. Nie zabrakło również  mieszkańców Gminy Zalewo.

W trakcie Festiwalu wyemitowano filmy: 

 

Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14 min. (Film fabularny) Zosia jest 13-letnią CODA-czką – słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.

 

Daida wraca do oceanu (Daida Back to The Ocean), reż. Pablo Ramírez Bolaños, Hiszpania 2022, 24 min. (Film dokumentalny) Daida Ruano Moreno, 18-krotna mistrzyni świata, opowiada o swojej walce z najtrudniejszym rywalem: rakiem, który prawie odebrał jej nie tylko życie, ale także najbardziej osobiste i intymne marzenie...

 

Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz, Polska 2020, 61 min. (D) Anna, Urszula, Hanna, Krzysztof, Genowefa, Józef i inni, są podopiecznymi Puckiego Hospicjum. W tej historii jest miejsce na żal, złość, strach, ale też na śmiech, radość, ulgę, oraz niezwykłe doświadczenie prawdziwej wewnętrznej wolności.

 

Drugiego dnia Festiwalu filmy zaprezentowane zostały młodzieży szkolnej ze szkół Naszej Gminy.Wsparcia finansowego Festiwalowi udzielili Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Iławskiego „Promyk”. Opiekę medianą  nad Festiwalem objęła Telewizja TVP Olsztyn. Gościnnie była także Telewizja Mazury. Organizatorzy dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

 

Ostatnio zmienianyśroda, 27 wrzesień 2023 07:45
1
0
0
s2smodern
Powrót na górę