plnlenfrdeitrues

XLI Rejs Żeglarsko-Motorowodny „Gościńce Kanału Elbląskiego i jez. Jeziorak. Informacja Komandora Rejsu Wojciecha Skóry Wyróżniony

XLI Rejs Żeglarsko-Motorowodny „Gościńce Kanału Elbląskiego i jez. Jeziorak. Informacja Komandora Rejsu Wojciecha Skóry

XLI Rejs Żeglarsko-Motorowodny „Gościńce Kanału Elbląskiego i jez. Jeziorak. Pojezierze Iławsko-Ostródzkie”, z honorowymi patronatami Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego  „Wody Polskie” oraz Burmistrza Miasta Iława, rozpoczął się w sobotnie przedpołudnie 4 lipca 2020 r., w pięknej i nowoczesnej Ekomarinie Zalewo. Pierwsze załogi dojechały na miejsce już około 3.00 w nocy, aby się potem spokojnie rozładować dźwigiem i móc postawić maszty na jachtach. Niestety, dźwig który przyjechał nie był w stanie sprostać zadaniu, nie tylko ważny jest sam udźwig, ale też na jaką odległość może on przestawić z przyczep jachty na wodę. Po chwili nerwówki i przy pomocy przyjaznego bosmana i długiego pasa transportowego udało się w ciągu 2 godzin bezpiecznie wyslipować wszystkie jednostki do wody. Następnie mozolne ustawianie masztów, taklowanie i sztauowanie jednostek we wszystkie dobra jakie zabierali uczestnicy rejsu na swe jednostki. Wieczorem odbyło się uroczyste rozpoczęcie rejsu, wszystkie załogi otrzymały „pakiety startowe” przygotowane przez władze samorządowe Zalewa i komandora rejsu. Wyśmienita kiełbaska z grilla u wszystkich wywołała dodatkowy uśmiech, a rozmowy z przyjaciółmi, często długo niewidzianymi, szybko zabrały czas upływającego wieczoru. Zmęczenie nocnym dojazdem na miejsce startu rejsu, potem prawie całodzienna krzątanina przy jachtach spowodowała, że godzina ciszy nocnej została dochowana i nad Ekomariną Zalewo zaległa błoga cisza.         

    Sama Ekomarina, jak i Zalewo, to miejsca niesamowicie gościnne i sprzyjające turystom wodniakom. Działania władz samorządowych Zalewa od wielu już lat robią bardzo wiele, by odwiedzający to miejsce turyści i sportowcy realizujący swe regatowe pasje czuli się jak u siebie w domu i chcieli jak najczęściej wracać. Takie podejście władz Zalewa i pozytywna energia emanująca z tego miejsca, zostały już wiele razy docenione przez różne gremia i przyczyniły się do zdobycia nagrody PZŻ - Błękitnego Spinakera, czy stanie się laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu. W tym miejscu należy również poświęcić kilka słów projektowi „Gościńce Kanału Elbląskiego i jez. Jeziorak”. Pomysł także wyróżniony Nagrodą Przyjaznego Brzegu, zdaję się spełniać wszystkie przyjęte założenia przybliżające przepiękne, spokojne i ciche, a często jeszcze mało znane zakątki Pojezierza Iławsko – Ostródzkiego. Inicjatywa prywatnych gestorów przystani, miejsc postojowych czy właścicieli Gościńców serwujących regionalne potrawy, poparta współdziałaniem lokalnych samorządów musiała przynieść pożądany skutek. Niech najlepszym przykładem będzie nasz rejs i cała rzesza żeglarzy i turystów wodniaków widzianych w odwiedzanych miejscach. Bardzo interesującym narzędziem promocyjnym, dostępnym w każdym z miejsc biorących udział w projekcie, jest ciekawie opracowany graficznie prospekt z mapką Szlaku Gościńców, gdzie specjalną, okolicznościową pieczątką można potwierdzić swój pobyt. Miła pamiątka i na pewno motywacja do ponownego odwiedzenia poznanych już i czekających jeszcze na „odkrycie” miejsc.      

1
0
0
s2smodern
Powrót na górę