plnlenfrdeitrues

Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2018 - ZALEWO

Kolejna milionowa inwestycja w Gminie Zalewo - przebudowa drogi gminnej w miejscowości Jerzwałd

W dniu 12 czerwca 2018 r. w Elbląskiej Delegaturze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, Burmistrz Zalewa – Marek Żyliński wraz ze Skarbnikiem Gminy - Aliną Błażewicz podpisali umowę o dofinansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Jerzwałd”, realizowanego w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.
Wartość inwestycji to ponad 1.200.000,00 zł. Zakres prac obejmuje m.in. budowę ciągu pieszo – jezdnego wraz z przejściami dla pieszych (z oznakowaniem interaktywnym i oświetleniem w postaci lamp solarnych), wykonanie nawierzchni z mieszanki mineralno – asfaltowej oraz montaż oznakowania pionowego na odcinku o łącznej długości 1,2 km. Planowany termin zakończenia robót to 15 sierpień 2018 r.
 

Czytaj dalej...

Regaty z cyklu Pucharu Polski Klasy Omega w Zalewie

W dniach 9 - 10 czerwca 2018 roku na jeziorze Ewingi w Zalewie odbyły się Regaty Żeglarskie „O Puchar Burmistrza Zalewa” w ramach Pucharu Polski Klasy Omega.
Do regat zgłosiły się dwadzieścia trzy załogi z całego kraju, aby rywalizować w klasie Omega Sport i Omega Standard.
Klasa Omega to jedna z najstarszych polskich klas żeglarskich. Obecnie to także najliczniejsza seniorska flota regatowa w Polsce. Od wielu lat miłośnicy tej klasy ścigają się w dziesiątkach regat rozgrywanych na terenie całego kraju, w tym w cyklu Pucharu Polski, organizowanym przez Polski Związek Klasy Omega. W sezonie 2018 planowane jest rozegranie ośmiu eliminacji, w tym także Mistrzostw Polski w Pucku.
Regaty w Zalewie były drugimi regatami z cyklu Pucharu Polski.

 

Wyniki regat w Zalewie:

 

Omega Sport:
I miejsce - załoga w składzie -Wojciech Parużnik, Jacek Mrożek, Michał Jawo (YC Beskid Nowy Sącz),
II miejsce - załoga w składzie – Daniel Sokołowski, Mieszko Mórawski, Piotr Inglot (Warszawa),
III miejsce - załoga w składzie - Katarzyna Szwankowska, Dariusz Migacz, Mariusz Kołakowski (Gdynia).

 

Omega Standard:
I miejsce -załoga w składzie - Radosław Stachurski, Marek Stachurski, Joanna Pestyk (Dąbrowa Górnicza),
II miejsce - załoga w składzie – Adam Perczyński, Grzegorz Perczyński, Piotr Zimnicki (Olsztyn),
III miejsce - załoga w składzie –Piotr Bokota, Paweł Bokota, Konrad Bokota (Iława – Susz).
 

Czytaj dalej...

Kampania dot. HIV i AIDS

Informacja prasowa


#mamczasrozmawiac jak kobieta z kobietą


W piątek 8 czerwca rusza nowa odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy, o zdrowiu, w tym o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. AIDS.

Warszawa, 6.06.2018 r. – „Ginekolog już potwierdził ciążę. Zlecił mi różne badania. Nawet na HIV. HIV może dotyczyć każdego” – informuje „filmową córkę” bohaterka kampanijnego spotu edukacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS, grana przez Marię Seweryn. Aktorka bez wahania zaangażowała się w kampanię #mamczasrozmawiac. „Mam nadzieję, że kobiety, które planują ciążę lub oczekują narodzin dziecka, podobnie jak moja bohaterka, bez wahania wykonają wszystkie zalecane badania - w tym także test na HIV – oraz, że będą potrafiły o tym rozmawiać ze swoimi córkami, siostrami, czy mamami” – powiedziała.
Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do testowania się w kierunku HIV i międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi. Przypomina kobietom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka. Pomaga przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat. Tłumaczy, że taka wymiana myśli i wiedzy wcale nie musi być krępująca.
„Zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę” podkreśla Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, Rektor WUM.
„Wszystkim ciężarnym pacjentkom zlecam wykonanie testu w kierunku HIV. Najlepiej badanie to wykonać dwukrotnie: przed 10-tym a także między 33 a 37 tyg. ciąży. Coraz więcej lekarzy rozumie i akceptuje potrzebę takiego badania. To prosty test, który może uchronić dziecko przed zakażeniem. Lekarz ginekolog mając na uwadze zdrowie rodziny powinien już na etapie planowania ciąży podkreślić konieczność wykonania testu w kierunku HIV przez przyszłą matkę oraz ojca dziecka” – podkreśla Profesor Wielgoś.
Z konsekwencjami pominięcia tego badania przez lekarzy lub przyszłe mamy boryka się na co dzień Profesor Magdalena Marczyńska – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM w Warszawie.
„Od 1985 roku w Polsce zarejestrowano około 195 zakażeń wertykalnych, 15 dzieci zmarło z powodu AIDS. Od czasu obowiązywania standardów opieki okołoporodowej, czyli po 2011 roku, 70% dzieci trafiających do diagnostyki wrodzonego zakażenia HIV otrzymało profilaktykę. Nie oznacza to, że taki jest odsetek testowania ciężarnych w Polsce. Nadal szacuje się że tylko 25-30% kobiet było w czasie ciąży badanych w kierunku HIV i otrzymało pełną profilaktykę. Z pilotażowego badania ankietowego, przeprowadzonego w kierowanym przeze mnie ośrodku, wynika, że 33% kobiet miało dwukrotnie, czyli zgodnie ze standardami, wykonany test w czasie ciąży. Nadal zdarza się, że zakażenie HIV jest wykrywane dopiero u kilku- lub kilkunastolatków. Dziecko powinno być zdiagnozowane i leczone przed ukończeniem 3 miesięcy życia. Wczesna terapia daje szansę ograniczenia mnożenia się wirusa, zmniejsza ryzyko uszkodzeń wielonarządowych. Dzieci starsze nadal trafiają do nas już z AIDS – tj. w bardzo zaawansowanym okresie choroby” – tłumaczy Profesor Marczyńska.
W ponad 90% przypadków do zakażenia dzieci HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią, a można temu przecież zapobiec. Każda kobieta oczekująca narodzin dziecka powinna zrobić wszystkie badania, w tym na HIV. Ginekolog ma obowiązek zaproponować badanie w kierunku HIV każdej ciężarnej pacjentce. Nie oznacza to, że zlecenie tego testu, to ocena, jaką lekarz wystawia jej dotychczasowemu życiu.
„Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia, zatem jest zupełnie bezpłatne. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. Należy dodać, że leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne i finansowane przez Ministra Zdrowia, jako Program polityki zdrowotnej – przypomina Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Agendy Ministra Zdrowia.
W roku 2017, w ramach Programu profilaktyki zakażeń wertykalnych, leczeniem zostało objętych 46 kobiet ciężarnych zakażonych HIV. Odbyło się 35 porodów kobiet z tej grupy, wszystkie noworodki, które otrzymały profilaktycznie leki antywirusowe, urodziły się zdrowe. 11 spośród zakażonych kobiet miało poród planowany w 2018 roku.
Niestety testy na HIV wykonujemy ciągle zbyt rzadko. Taki test wykonał, według szacunków, zaledwie co dziesiąty dorosły Polak. Co roku, powinno go wykonywać blisko 400 tys. kobiet ciężarnych i tyle samo mężczyzn, ponieważ test na HIV powinien zrobić również przyszły tata. To standardowy element dbania o zdrowie powiększającej się rodziny. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Adresy PKD są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl/pkd
Żeby zachęcić przyszłe mamy do międzypokoleniowych rozmów na temat chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, oraz wesprzeć lekarzy w edukowaniu pacjentów na temat wirusa, przez najbliższy tydzień w telewizji, kinach, komunikacji miejskiej, oraz na portalach informacyjnych emitowane będą spoty z Marią Seweryn w roli głównej. Wpisy zamieszczane przez blogerów – Macademian Girl, Matkę Wariatkę i Zapytaj Położną oraz inne osoby, które przyłączą się do akcji na Facebooku i Instagramie pomogą zrozumieć dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS będzie strona kampanii: mamczasrozmawiac.aids.gov.pl.


 

Czytaj dalej...

Rusza Zalewska Akademia Sportów Wodnych

Zapraszamy na zajęcia organizowane w ramach Zalewskiej Akademii Sportów Wodnych w sezonie letnim 2018r.
• dzieci w wieku 8-12 lat na zajęcia żeglarskie na łodziach typu Optimist
• młodzież (od lat 13) oraz osoby dorosłe na zajęcia szkoleniowe na łodziach typu Omega wraz ze szkoleniem na stopień żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Zadanie finansowane jest ze środków Gminy Zalewo, a realizatorem zadania jest Centrum Szkoleniowo Egzaminacyjne Spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie.
Szczegółowe informacje kontakt i zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 601 645 004 oraz w biurze Ekomariny w Zalewie ul. Kolejowa 5
Zgłoszenia na zajęcia będą przyjmowane do dnia 20.06.2018r.
 

Czytaj dalej...

Ogłoszenie

Centrum Szkoleniowo Egzaminacyjne Spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie informuje, że w ekomarinie w Zalewie organizuje dla dzieci w wieku 8 - 12 lat dwa turnusy wakacyjne z elementami różnych sportów wodnych w terminie:
23.07 - 28.07.2018r - 10 miejsc
30.07 - 4.08.2018r – 10 miejsc

Udział w turnusach jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje kontakt i zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 601 645 004 oraz
w biurze Ekomariny w Zalewie ul. Kolejowa 5
Zgłoszenia na zajęcia będą przyjmowane do dnia 20.06.2018r.
 

Czytaj dalej...

Długodystansowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych

W dniach 2 - 3 czerwca 2018r. we Włocławku odbyły się dwudzieste regaty z serii „Długodystansowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych ANWIL CUP 2018 - Memoriał Jerzego Fijki”.
Na starcie stanęło 36 załóg, w tym Team Zalewo. Zawody rozgrywano w pięciu klasach T1, T2, T3, MICRO oraz OPEN.
Ze względu na niesprzyjającą żeglowaniu pogodę, rozegrano zaledwie cztery wyścigi z dziewięciu zaplanowanych.
Załoga reprezentująca Zalewo zakończył zawody na czwartym miejscu.
Gratulujemy i życzymy pomyślnych wiatrów podczas kolejnych regat.
 

Czytaj dalej...

Zaproszenia na LVI zwyczajną Sesję Rady Miejskiej w Zalewie

Działając na podstawie art. 20. ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.) zwołuję na dzień 20 czerwca 2018 r. (środa) LVI zwyczajną Sesję Rady Miejskiej w Zalewie. Początek obrad godzina 11:00.


Proponowany porządek obrad

1. Otwarcie obrad Sesji.
2. Sprawdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z LIII zwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 28 lutego 2018 r.
4. Przyjęcie protokołu z LIV nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 28 marca 2018 r.
5. Przyjęcie protokołu z LV nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 26 kwietnia 2018r.
6. Przyjęcie rocznego sprawozdania z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2017.
7. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Programu współpracy Gminy Zalewo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za 2017 rok.
8. Informacja o zrealizowanych tematach za miesiąc luty 2018r. przez komisje stałe: Komisję Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, Komisję Budżetu, Finansów, Aktywizacji Gospodarczej Planowania, Komisji Rolnictwa,  Handlu i Usług oraz Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska oraz marzec 2018r. przez Komisję Rolnictwa, Handlu i Usług.
9. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie pomiędzy Sesjami Rady Miejskiej w Zalewie.
10. Wnioski i zapytania Radnych.
11. Podjęcie uchwał:

1) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Zalewo wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Zalewo za 2017 r.,

a) odczytanie uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie w sprawie wydania opinii o przedłożonym przez Burmistrza Zalewa sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Zalewo za 2017 rok,

2) w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Zalewa za 2017 r.,

a) odczytanie opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu Gminy Zalewo za 2076 rok wraz z wnioskiem o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Zalewa za 2017 r.,

b) odczytanie uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie w sprawie zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Zalewie w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Zalewa za 2017 rok,

3) w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Zalewo na lata 2018 – 2036,
4) w sprawie zmian w budżecie gminy Zalewo na 2018r.,
5) w sprawie powołania doraźnej Komisji Statutowej Rady Miejskiej w Zalewie,
6) w sprawie przyjęcia do realizacji „Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2018 – 2020”,
7) w sprawie wyrażenia zgody przez Radę Miejską w Zalewie na nieodpłatne przejęcie przez Gminę Zalewo od Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie gruntu położonego w obrębie Wieprz, gmina Zalewo,
8) w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości niezabudowanej, oznaczonej numerem ewidencyjnym gruntów jako działka Nr 41/3, położonej w obrębie Zalewo nr 2,
9) w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat pomiędzy stronami, kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość, określona numerem ewidencyjnym 85 o powierzchni 0,5100 ha, położonej w obrębie Barty,
10) w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat pomiędzy stronami, kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość, określona numerem  ewidencyjnym 142/12 o powierzchni 0,0051 ha, położonej w obrębie Zalewo nr 2,
11) w sprawie dokonania zmiany w treści Uchwały Nr XXXIV/214/16 Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 16 listopada 2016 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

12. Odpowiedzi na wnioski i zapytania Radnych.
13. Sprawy różne.
14. Zamknięcie obrad.
Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego
przy ul. Częstochowskiej 8.


Z poważaniem

Przewodnicząca Rady Miejskiej
/-/ Iwona Parzyszek

 

Czytaj dalej...

Żeglarski - i nie tylko - Dzień Dziecka nad jeziorem Ewingi w Zalewie

W sobotę 2 czerwca 2018 roku na terenie ekomariny i przystani żeglarskiej w Zalewie odbyła się piąta edycja „Żeglarskiego - i nie tylko – Dnia Dziecka nad jeziorem Ewingi w Zalewie”.
Imprezę otworzyli Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński z Dyrektorem Centrum Turystki Wodnej PTTK w Warszawie Panem Wojciechem Skórą, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Zalewie Panem Edwardem Całką oraz Panem Stanisławem Kasprzakiem.
Do aktywnego udziału w imprezie zaproszono wszystkich mieszkańców Gminy Zalewo, a program został tak skonstruowany, aby niezależnie od wieku każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się atrakcje zorganizowane na lądzie, takie jak laserowy paintball, przejażdżki na rolkach i nartorolkach, wspólne tańczenie zumby. Najmłodsi uczestnicy zabawy chętnie korzystali z możliwości pomalowania twarzy i z radością dokazywali na dmuchanych zjeżdżalniach.
Dzieci, ale także dorośli z zainteresowaniem oglądali wozy strażackie, które udostępnione zostały przez OSP w Zalewie oraz najnowszy nabytek jednostki zalewskiej policji- radiowóz. Chętni próbowali sił trafiając strumieniem wody do celu za pomocą ręcznej strażackiej sikawki.
Jak przystało na miejsce, w którym zorganizowano „Dzień Dziecka”, wiele działo się na wodzie. Pływanie rowerami wodnymi, omegami, przejażdżki na pokładzie motorówki, a także tramwajem wodnym, miały grono swoich entuzjastów. Podobnie kule wodne.
Niezależnie od wieku wszyscy chętnie odwiedzali stoisko przygotowane przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, gdzie mogli dowiedzieć się jak powstaje papier czerpany i co wspólnego z powstawaniem papieru mają szerszenie.
Zarówno starsi, jak i młodsi uczestnicy imprezy mieli możliwość uzyskania fachowej wiedzy w zakresie udzielanie pierwszej pomocy pod okiem ratowników z WOPR i wzięcia udziału w przygotowanym przez nich konkursie.
Atrakcją tegorocznych uroczystości były także rozgrywki palanta zorganizowane przez drużynę PSPal z Jaśkowa.
Wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, przy każdej z nich ustawiały się kolejki oczekujących dzieci. Każde dziecko biorące udział w imprezie mogło liczyć na prezent – upominek. Na uczestników zabawy czekały też poczęstunek (kiełbaski z grilla, chłodne napoje).

Dzień Dziecka nad jeziorem Ewingi poprowadził Pan Dominik Jaskulski. Przez cztery godziny trwania imprezy uczestniczyło w niej ponad 500 osób.
 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS