plnlenfrdeitrues

Trzymaj formę


W 32 szkołach (Szkołach Podstawowych w kl. V,VI, VII i klasach gimnazjalnych w Suszu, Lubnowych, Jawtach Wielkich, Babiętach Wlk., Goryniu, Kisielicach, SP nr 3, 4, 5, Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie, w Kazanicach, Prątnicy, Grabowie-Wałdykach, Lubawie, Rożentalu, Złotowie, Ząbrowie, Gałdowie, Gromotach, Lasecznie, Rudzienicach, Wikielcu, Franciszkowie, Borecznie, Zalewie, Bartach, Dobrzykach, Akademickim Zespole Placówek Oświatowych Fijewo) powiatu iławskiego nauczyciele i pedagodzy szkolni, przeszkoleni przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie, realizowali w roku szkolnym 2017/18 już XII edycję programu edukacyjnego „Trzymaj formę”, zainicjowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Polską Federację Producentów Żywności a dotyczącego propagowania racjonalnego żywienia i aktywności fizycznej wśród uczniów i rodziców.
W siedmiu szkołach, tj. w Szkołach Podstawowych w Jawtach Wielkich, Babiętach Wielkich, Franciszkowie i S.P. nr 5 w Iławie, Kazanicach, Akademickim Zespole Placówek Oświatowych w Fijewie i Gimnazjum w Kazanicach nauczyciele wraz z uczniami realizowali własne projekty uwzględniające tematykę programu, w pozostałych szkołach podejmowali różne działania na te tematy.
W szczególności uświadamiali znaczenie spożywania zbilansowanej diety, czyli prawidłowo jakościowo i ilościowo skomponowanej diety oraz znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia.
Propagowane były również m. in. wybrane elementy edukacji konsumenckiej, znakowanie produktów wartością odżywczą (GDA), zdobywanie przez uczniów umiejętności czytania i rozumienia etykiet środków spożywczych.
Program realizowano poprzez:
• Organizację zajęć, pokazów lub warsztatów kulinarnych – w 22 szkołach,
• Spożywanie drugiego śniadania wspólnie, uczniów z nauczycielami – w 16 szkołach,
• Konsultacje z rodzicami istoty problemu właściwego żywienia – w 24 szkołach,
• Układanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety – w 20 szkołach,
• Organizowanie zajęć praktycznych, warsztatów z edukacji konsumenckiej – w 14 szkołach,
• Spotkania z ekspertem, specjalistą z zakresu żywienia – w 13 szkołach
• Organizacja dodatkowych zajęć ruchowych/sportowych – w 24 szkołach,
• Rodzice aktywnie pomagali lub uczestniczyli w organizacji/realizacji projektu – w 16 szkołach.
Szkoły współpracowały w ramach realizacji programu z różnymi instytucjami, organizacjami i partnerami powiatu iławskiego.
Program będzie kontynuowany w szkołach powiatu iławskiego w przyszłym roku szkolnym.

 

Iwona Marchlewska
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie
 

Ostatnio zmienianyśroda, 29 sierpień 2018 07:21
1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę