plnlenfrdeitrues

Zaproszenie na spotkanie autorskie w MGBP w Zalewie Wyróżniony

Zaproszenie na spotkanie autorskie w MGBP w Zalewie

Podróż śladami przeszłości. Zaproszenie na spotkanie z Dorotą Paśko – Sawczyńską, autorką książki "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss"

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie zaprasza na spotkanie z Dorotą Paśko - Sawczyńską, autorką książki "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss". Spotkanie odbędzie się w piątek 8 lutego o godz. 17:00 w siedzibie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie przy ul. Częstochowskiej 8.
"Urodziłam się w Weepers (Wieprz) w 1931 roku...", takimi słowami rozpoczęła swoją opowieść w powyższej książce Pani Irena Hermann (Edelgard Preuss, Steusing), której niezwykłą historię spisała na 130 stronach Dorota Paśko - Sawczyńska. Książka przedstawia losy mieszkańców dawnych Prus Wschodnich na podstawie historii życia nieżyjącej już Pani Preuss, która całe swoje życie, z niewielkimi wyjątkami, spędziła
w miejscowości Wieprz niedaleko Zalewa. Książka opisuje życie autochtonów: przed wojną, w czasie jej trwania i w czasach PRL. Ze wspomnień spisanych przez autorkę wyłaniają się nieznane dotąd fakty z dziejów niezwykłej krainy nad Jeziorakiem. Poznajemy obyczajowość i zwyczaje społeczności zamieszkującej te tereny przed wojną, losy ludzi, których nie ominęła historyczna zawierucha.
Książka "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss" została wydana w 2012 r. Pod koniec 2018 r. ukazało się jej drugie wydanie. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
Kilka słów o autorce Dorota Paśko - Sawczyńska - dziennikarka, tłumacz języka niemieckiego, instruktor jeździectwa i hodowca koni. Wraz z mężem prowadzi Gospodarstwo Agroturystyczne "Przystań" w Matytach nad jeziorem Jeziorak.

 

1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę