plnlenfrdeitrues

Mały Festiwal Filmowy „ Integracja Ty i Ja” w Zalewie Wyróżniony

Mały Festiwal Filmowy „ Integracja Ty i Ja” w Zalewie

We wtorek 4 września 2018 r. w godzinach popołudniowych, po raz ósmy, odbył się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, którego organizatorami był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zalewie oraz Urząd Miejski w Zalewie, a patronat medialny objęła TVP Olsztyn. Zalewski festiwal trwał dwa dni. Impreza związana jest z Koszalińskim Europejskim Festiwalem Filmowym „Integracja Ty i Ja”. Misją Festiwalu jest ukazanie świata osób niepełnosprawnych, ich życia codziennego, radości, smutków, barier. Uczestnikami wydarzenia były osoby pełnosprawne i niepełnosprawne.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Szef Warmińsko – Mazurskiego Funduszu Filmowego – Centrum Edukacji Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie Bogumił Osiński, Burmistrz Iławy Adam Żyliński, Radni Powiatu Iławskiego Jarosław Piechotka i Mariusz Kupczyński, Wikariusz Parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zalewie ks. Michał Bik, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie Pani Jolanta Rynkowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zalewie Iwona Parzyszek i radni Rady Miejskiej, Komendant Powiatowy Policji w Iławie mł. insp. Robert Mikusik, Kierownik Posterunku Policji w Zalewie asp. szt. Artur Ryll, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Susz Wojciech Niemkiewicz.
W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy jednostek oświatowych z terenu gminy Zalewo, kierownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej powiatu iławskiego oraz podopieczni placówek dla osób niepełnosprawnych powiatu iławskiego.
Całość spotkania, jak co roku, profesjonalnie i z wielką wrażliwością poprowadził Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Edward Całka.
Wydarzenie rozpoczęło się w centrum Zalewa występem Grupy Cyrkowej „Heca” z Lipinek koło Nowego Miasta Lubawskiego. Była to grupa dzieci, młodzieży i dorosłych w wieku od 5 do 25 lat, prezentująca różnego typu sztuki cyrkowe. Po uroczystym przemarszu ulicami Zalewa do sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Zalewie, Burmistrz Zalewa Marek Żyliński dokonał oficjalnego otwarcia Małego Festiwalu Filmowego. Odczytał również pozdrowienia i życzenia przesłane od Wojewody Warmińsko- Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego. Następnie głos zabrali Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Burmistrz Iławy Adam Żyliński.
W trakcie tegorocznego Festiwalu odbyła się prezentacja czterech filmów: „Luis, Luis”, reż. José Carlos Castaño, Hiszpania 2015, „Zabrudzone róże” ( Dirty Roses), reż. Petra Terzi, Grecja 2016, „Niebo jest wszędzie niebieskie” (The Sky is Blue Everywhere), reż. Gina Wenzel, Niemcy 2016, „Nie ukryjesz się przed prawdą (You Can’t Hide From the Truth”), reż. Amaru Ardonis Amasi, Zimbabwe, Wielka Brytania 2016. Projekcję filmów urozmaicił występ artystyczny podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej „Tęcza” w Zalewie.
Drugi dzień festiwalu skierowany był do młodzieży z terenu gminy Zalewo. Uczniowie ze szkół w Zalewie, Borecznie, Dobrzykach i Bartach wspólnie obejrzeli film pt.: „Dwa światy” (Two World) w reżyserii Macieja Adamka. W trakcie emisji na twarzach młodych widzów widać było skupienie i zainteresowanie. Po projekcji wszyscy zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu wydarzeniach. Idea dwudniowego festiwalu okazała się trafiona.
Organizatorzy składają podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Zalewskiego Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, w szczególności strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalewie i pracownikom Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Zalewie.
Relacja w TVP Olsztyn (15 minuta 50 sekunda):
http://olsztyn.tvp.pl/38854941/5918-godz-1830

Ostatnio zmienianypiątek, 07 wrzesień 2018 11:41
1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę