plnlenfrdeitrues

Zalewo i Georg Jacob Steenke Wyróżniony

Zalewo i Georg Jacob Steenke

Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA wyszło z inicjatywą i przygotowało trasę tematyczną poświęconą budowniczemu Kanału Elbląskiego Georgowi Jacobowi Steenke. Trasa stanowi element Szlaku Kulturowego Kanału Elbląskiego.
Zaplanowana trasa jest jednolicie oznakowana, przy czym każda z instalacji posiada inną formę, której wspólnym elementem jest postać Steenke - wyróżnionego 27 sierpnia 1871 r. tytułem honorowego mieszkańca Zalewa.
W ramach przedsięwzięcia utworzono punkty w Buczyńcu, Małdytach, nad jeziorem Czupla, w Miłomłynie, Ostródzie, a także w Zalewie.
Uroczyste otwarcie punktu w Zalewie miało miejsce 28 lipca 2018r. podczas Dni Zalewa.
Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wraz z Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA Sławomirem Dylewskim dokonali odsłonięcia zegara słonecznego na placu rekreacyjnym nad brzegiem jeziora Ewingi. Zegar słoneczny w sposób naturalny jest częścią otaczającej go przestrzeni. Tarcza zegara słonecznego to tzw. koło bliźniacze wielkie maszyny wyciągowej jednej z pochylni Kanału Elbląskiego.
W grudniu 2017 r. oficjalnie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekazał Stowarzyszeniu Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA koło w celu wykonania zegara słonecznego, symbolizującego związek Zalewa z osobą twórcy Kanału Elbląskiego Georgem Jacobem Steenke.
Zegar został posadowiony na metrowej grubości betonowym fundamencie. Stalowy cokół stabilizuje ponad 5 ton żwiru wsypanego do jego wnętrza. Na nim spoczywa żeliwne koło bliźniacze wielkie stanowiące tarczę zegara z ułożonymi na obwodzie oznaczeniami godzin. Gnomon rzucający na tarczę cień wzbogacono o element regionalny- stylizowane żagle.
Tarcza zegara pochylona jest pod kątem 12o. Zegar prawie przez cały rok wskazuje czas od wschodu do zachodu słońca, jednak podczas przesilenia zimowego promienie słoneczne padają równolegle do powierzchni tarczy i nie wskazują czasu przez cały dzień. Zegar wskazuje strefowy czas letni UTC+2.
Obok zegara stanęła tablica z opisem historycznych i współczesnych związków Zalewa z Kanałem Elbląskim, a znajdujący się na tablicy kod QR zainteresowanym wyjaśni, gdzie zaczyna się Kanał.
Zadanie zrealizowano w ramach współpracy Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA z Samorządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Wody Polskie, pod nadzorem Warmińsko – Mazurskiego Konserwatora Zabytków, przy udziale władz i społeczności lokalnych.
Prace przy montażu zegara nad jeziorem Ewingi wykonały nieodpłatnie: firma „DAM- ROB” w Zalewie (wykonanie stalowej konstrukcji wsporczej oraz przygotowanie koła zębatego) oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zalewie (prace budowlane i wykończeniowe, posadowienie cokołu i koła).Serdecznie dziękujemy Prezesom wymienionych firm za wykonaną pracę.
Instalacja jest ogólnodostępna, a kolejne punkty trasy są w przygotowaniu do realizacji w 2019 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://navicula.org.pl/

 

1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę