plnlenfrdeitrues

wrzesień 2017 - ZALEWO

XIII Biegi Przełajowe o Puchar Burmistrza Zalewa

We wtorek 26 września 2017 roku po raz XIII odbyły się Biegi Przełajowe o Puchar Burmistrza Zalewa.
W biegach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bartach, z Zespołu Szkół w Borecznie, Zespołu Szkół w Dobrzykach oraz Zespołu Szkół w Zalewie.
Pogoda sprzyjała zawodnikom, było ciepło i słonecznie.
Po zakończonym biegu uczestnicy mogli zregenerować siły posilając się m.in. kiełbaskami pieczonymi w ognisku, jogurtami.
Na zwycięzców czekały puchary i medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Wyniki drużynowe szkół.

Dziewczęta rocznik 2005 i młodsi:
1. Zespół Szkół w Dobrzykach,
2. Zespół Szkół w Borecznie,
3. Szkoła Podstawowa w Bartach,
4. Zespół Szkół w Zalewie.

Chłopcy rocznik 2005 i młodsi:
1. Szkoła Podstawowa w Bartach,
2. Zespół Szkół w Zalewie,
3. Zespół Szkół w Borecznie,
4. Zespół Szkół w Dobrzykach.

Dziewczęta rocznik 2004 i starsi:
1. Zespół Szkół w Borecznie,
2. Szkoła Podstawowa w Bartach,
3. Zespół Szkół w Zalewie,
4. Zespół Szkół w Dobrzykach.

Chłopcy rocznik 2004 i starsi:
1. Zespół Szkół w Borecznie,
2. Szkoła Podstawowa w Bartach,
3. Zespół Szkół w Dobrzykach,
4. Zespół Szkół w Zalewie.

Wyniki indywidualne.

Dziewczęta rocznik 2005 i młodsi:

1. Dominika Zagrobelna (ZS Boreczno),
2. Julia Kwiatkowska (ZS Dobrzyki),
3. Angelika Bojarska (ZS Boreczno).

Chłopcy rocznik 2005 i młodsi:
1. Wojciech Waszajło (SP Barty),
2. Adrian Czupryn (SP Barty),
3. Michał Bielecki (ZS Zalewo).

Dziewczęta rocznik 2004 i starsi:
1. Zuzanna Mędrzycka (SP Barty),
2. Dominika Gałęza (ZS Boreczno),
3. Weronika Burlińska (ZS Boreczno).

Chłopcy rocznik 2004 i starsi:
1. De Rosa Rocco Jordan (ZS Boreczno),
2. Kacper Szarecki (ZS Boreczno),
3. Konrad Liwenda (ZS Boreczno).

Organizatorami biegów był Zespół Szkół w Borecznie - nauczyciele wychowania fizycznego Pani Monika Szczypska i Pan Ryszard Zakrzewski.
 

Czytaj dalej...

Spotkanie z organizacjami pozarządowymi

Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzone przez Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych z Gminy Zalewo na bezpłatne spotkanie informacyjne. Odbędzie się ono w środę, 11 października, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zalewie, o godz. 16:00.

Podczas spotkania poruszony zostanie obowiązek zmiany statutów stowarzyszeń, którą wymusiła nowelizacja ustawy - Prawo o stowarzyszeniach. Czas na dokonanie zmiany w statutach stowarzyszeń mija w maju 2018 roku, dlatego podczas spotkania Koordynator COP przedstawi szczegółowe informacje na ten temat oraz wzory dokumentów. Oprócz tego poruszone zostaną inne zagadnienia.

 Program SPOTKANIA:

1. Przywitanie i prezentacja oferty Centrum Organizacji Pozarządowych.
2. Zmiany w ustawie - Prawo o stowarzyszeniach – nowa kompetencja Komisji Rewizyjnej i konieczność zmiany statutów.
3. Program współpracy i wnioski do budżetu gminy jako narzędzie rozwoju organizacji.
4. Dyskusja o sytuacji w lokalnym sektorze pozarządowym.
5. Pytania i odpowiedzi.

Spotkanie jest realizowane w ramach zadania pn. „Działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Powiatu Iławskiego.

Czytaj dalej...

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w Olsztynku

W niedzielę 17 września 2017r. Skansen w Olsztynku tętnił folklorem w związku z odbywającymi się tam największymi uroczystościami dożynkowymi w województwie warmińsko-mazurskim.
Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie rozpoczął przemarsz korowodu, następnie odbyła się msza święta, a po niej obrzędy dożynkowe, które rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia honorowe i odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Za najładniejszy uznano wieniec z Jędrychowa w gminie Kisielice, drugie miejsce przypadło wieńcowi z miejscowości Skurpie w gminie Płośnica, a trzecie wieńcowi z Wieprza w naszej Gminie.
Gratulujemy i dziękujemy delegacji z Wieprza za piękne i godne reprezentowanie gminy Zalewo na szczeblu wojewódzkim.


 

Czytaj dalej...

Regaty „O Błękitną Wstęgę Jezioraka”

W weekend 2 – 3 września 2017 roku w Iławie odbyła się 45. edycja regat żeglarskich "O Błękitną Wstęgę Jezioraka".
W regatach wzięło udział pięćdziesiąt pięć jachtów w klasach T1, T2, T3 i Open.
Załoga reprezentująca Zalewo zajęła 3 miejsce.
Gratulujemy.
 

Czytaj dalej...

W Wojnowicach Sołectwo Jaśkowo rywalizowało w palanta !

Palant przed wojną, jako Schlagball, był bardzo popularną na Śląsku grą zespołową. Dziś niewiele osób jest w stanie opisać jej reguły, a mimo to w Piłce Palantowej rozgrywane są Turnieje w randze Mistrzostw Polski.
W sobotę 2 września taka impreza odbyła się w Wojnowicach koło Raciborza na Śląsku. Oprócz gospodarzy w rozgrywkach brały udział drużyny z pobliskiego Cyprzanowa, odległego o 510 kilometrów Lublina, Warszawy (około 340 km) oraz Jaśkowa z naszej Gminy (około 550 km).
Drużyna z Jaśkowa wystąpiła w składzie Patryk Przybysz, Rafał Wrona, Krystian Liwenda, Marcin Chudzik, Patrycja Chudzik, Kamil Sankiewicz, Dominika Galęza, Grzegorz Kaliński, Weronika Burlińska, Ewa Burlińska, Monika Bojarun, Maciej Wrona, Konrad Liwenda, Mateusz Liwenda, Paulina Sokołowska z bratem Kamilem. Oprócz zawodników w wyjeździe do Wojnowic wzięła też udział grupa 9 kibiców. W sumie 25 osób miało zaszczyt reprezentować Jaśkowo, Gminę Zalewo, a nawet całą północną Polskę, w tym niezwykłym wydarzeniu.
Reprezentacja Jaśkowa na zawody pojechała autokarem w towarzystwie zawodnika z Gdyni, W Warszawie dosiadła się grupa PSPal Kadra Warszawa, a w Katowicach zawodnicy PSPal z Katowic, Krakowa i Rzeszowa. Na miejsce dojechano 50 osobową grupą. Zawodnicy z Lublina dotarli własnym transportem.
W sumie w rozgrywkach aktywnie uczestniczyło ponad 100 osób z różnych stron Polski.
Turniej przeprowadzony został w kategorii juniorów i seniorów. Grano na dwóch boiskach systemem każdy z każdym.
Trwającym ponad osiem godzin rozgrywkom towarzyszyły niesamowite emocje, podsycane gorącym dopingiem. Duch sportu i zdrowa rywalizacja drużyn były na wysokim poziomie.
Po ciężkich zmaganiach z niecierpliwością oczekiwano na werdykt końcowy. Mistrzami Juniorów w Piłce Palantowej 2017 zostały Wojnowice, II miejsce zajęło Cyprzanów, a III Jaśkowo.
Mistrzami Seniorów w Piłce Palantowej 2017 został Cyprzanów, II miejsce przypadło Lublinowi, a III Warszawie. Jaśkowo w tej kategorii uplasowało się na IV pozycji.
Nagrody wręczał Burmistrz Miasta Krzanowice Pan Andrzej Strzedulla i Sołtys Wojnowic Pani Anna Kupka.
Po ciężkich bojach na boisku, obdarowana nagrodami reprezentacja Jaśkowa udała się do miejscowego pałacu, we wnętrzach którego urządzone jest niezwykłe Muzeum Horroru. Zgromadzone tam eksponaty pobudziły wyobraźnie, wyzwoliły emocje. Tego dnia drużyna z Jaśkowa wzięła też udział w dożynkowej zabawie tanecznej.
W niedzielę tuż przed odjazdem z gościnnych Wojnowic, reprezentacja Jaśkowa miała okazję obejrzeć wejście Orszaku Dożynkowego do kościoła, jednak z powodu czekającej drogi powrotnej nie uczestniczono w uroczystym korowodzie.
Drużyna Jaśkowa wróciła do domu z bagażem wspaniałych przeżyć i nowych doświadczeń.
Uczestnicy Turnieju w Palanta oraz wszyscy mieszkańcy Jaśkowa serdecznie dziękują Burmistrzowi Zalewa Panu Markowi Żylińskiemu oraz pracownikom Urzędu za wsparcie przy organizacji wyjazdu na Mistrzostwa Polski Gry w Piłkę Palantowa w Wojnowicach.
Za rok gospodarzem Mistrzostw Polski w Piłce Palantowej będzie Cyprzanów, gdzie świętowane będzie 100- lecie tego sportu. Drużyna z Jaśkowa już dostała zaproszenie na tą uroczystość i do udziału w rozgrywkach.

Czytaj dalej...

Mały Festiwal Filmowy w Zalewie.

W dniu 5 września 2017 r. w Zalewie po raz siódmy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zalewie zorganizował Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, który jest równoległą imprezą związaną z Koszalińskim 14 Europejskim Festiwalem Filmowym „Integracja Ty i Ja”.
Festiwal rozpoczęto ulicznym happeningiem. Następnie wszyscy uczestnicy imprezy barwnym pochodem udali się do sali widowiskowej w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Zalewie, gdzie nastąpiła kulminacja wydarzenia, czyli projekcja filmów i występy artystyczne osób niepełnosprawnych.
Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński. Imprezę swoją obecnością zaszczycili: Senator RP Pani Bogusława Orzechowska, przedstawiciel Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Bogumił Osiński, Radny Powiatu Iławskiego Pan Jarosław Piechotka, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie Pani Jolanta Rynkowska, Komendant Powiatowy Policji w Iławie Robert Mikusik, Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suszu Pan Włodzimierz Karpiak, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Suszu Pani Beata Rogala, Kierownik Posterunku Policji w Zalewie Pan Artur Ryll.
Na otwarciu Festiwalu głos zabrali Senator RP Pani Bogusława Orzechowska, w imieniu Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Bogumił Osiński, a Burmistrz Zalewa odczytał pozdrowienia i życzenia przesłane od Wojewody Warmińsko- Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego.
Atrakcją Festiwalu był wspólny występ artystyczny uczestników Świetlicy Terapeutycznej dla Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” w Zalewie i grupy teatralnej „Koliber”, działającej przy M-GCK w Zalewie. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Panią Wioletę Żołądkiewicz.
Całość spotkania, jak co roku, profesjonalnie i z wielką wrażliwością poprowadził Pan Edward Całka, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie.
Festiwal poprzez projekcję filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych, ma na celu zmianę perspektywy postrzegania i rozumienia osób niepełnosprawnych. Daje szczególną możliwość „wejścia” w świat osób niepełnosprawnych, spojrzenia oczami osoby „sprawnej inaczej” na otaczającą rzeczywistość. Pobudza do refleksji i weryfikacji wieloletnich, a nieraz i pokoleniowych stereotypów na temat osób niepełnosprawnych.
Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” to swoiste święto osób niepełnosprawnych w Gminie Zalewo. Przyjęta formuła Festiwalu powoduje, że wiele osób co roku bierze udział w tym niezwykle barwnym i dynamicznym wydarzeniu.
 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS