plnlenfrdeitrues

lipiec 2018 - ZALEWO

Dni Zalewa 2018

W weekend 28 – 29 lipca 2018 roku po raz XXIV odbyły się „Dni Zalewa”.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wraz z Dyrektor M-GCK w Zalewie Fryderyką Małachowską.
W sobotni poranek nad brzegiem jeziora Ewingi odbyły się zawody wędkarskie przeprowadzone przez Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Zalewie Edwarda Całkę, w których wzięło udział 50 zawodników.
Zwycięzcą zawodów w kategorii „Juniorów” został Dominik Dziewulski, w kategorii „Seniorów” Adam Witkowski.
Natomiast na kompleksie sportowym „Orlik” przeprowadzono Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Zalewa, w którym wzięło udział 5 osób. Zwycięzcą turnieju został Fabian Jankowski z Austrii, drugie miejsce przypadło Robertowi Skarbek z Lęborka, a trzecie Dawidowi Jankowskiemu z Zalewa.
W sobotę odbył się również Mecz Towarzyski Oldboy’s „Ewingi Zalewo”- „Lechia Gdańsk”. Na boisku spotkały się legendy „Lechii Gdańsk” (m. in. Tomasz Unton i Lech Kulwicki) oraz KS Ewingi Zalewo (m.in. Andrzej Dawidziuk, Remigiusz Sobociński).
Atrakcją sobotnich zmagań sportowych był pokaz akrobatyki rowerowej uczestnika programu „Mam Talent” Piotra Bielaka, który jest pierwszym i jedynym człowiekiem na świecie, który żongluje 4 piłkami, siedząc na kierownicy roweru, znajdując się jednocześnie na platformie umieszczonej 2 metry nad ziemią.

W pierwszym dniu imprezy Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wraz z Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA Sławomirem Dylewskim dokonali uroczystego odsłonięcia jednego z punktów Trasy Turystycznej Gorge Jacoba Steenke oraz Zegara Słonecznego na placu rekreacyjnym nad brzegiem jeziora Ewingi. Tarcza zegara słonecznego to tzw. koło bliźniacze wielkie maszyny wyciągowej, jednej z pochylni Kanału Elbląskiego. W listopadzie 2017 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekazał Stowarzyszeniu Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA to właśnie koło w celu wykonania zegara słonecznego, symbolizującego związek Zalewa z osobą twórcy Kanału Elbląskiego Georga Jacoba Steenke. Tarcza naszego zegara pochylona jest pod kątem 12o. W grudniu, podczas przesilenia zimowego promienie słoneczne padają równolegle do powierzchni tarczy i nie wskazują czasu przez cały dzień. Zegar wskazuje strefowy czas letni UTC+2. Zadanie to zrealizowano w ramach współpracy Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA z Samorządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Wody Polskie, pod nadzorem Warmińsko – Mazurskiego Konserwatora Zabytków.
W tegorocznym „Turnieju Sołectw” wzięło udział 7 sołectw z terenu Gminy Zalewo: Dobrzyki, Duba, Jaśkowo, Jerzwałd, Półwieś, Wielowieś oraz Wieprz. Konkurencje wymagały od uczestników wiele wysiłku i zaangażowania, ale przy okazji były dobrą zabawą. Zwycięzcą tegorocznego turnieju zostało po raz kolejny Sołectwo Wieprz, które otrzymało nagrodę w wysokości 10.000 złotych. Na drugim miejscu uplasowało się Sołectwo Duba, które otrzymało nagrodę w wysokości 7.500 złotych. Trzecie miejsce zajęło Sołectwo Półwieś i otrzymało nagrodę w wysokości 5.000 złotych. Pozostałe drużyny otrzymały nagrody za udział w wysokości 500 złotych.
Ponadto w sobotę przeprowadzono „IV Bieg w Szpilkach”. Zwyciężczynią biegu została Pani Sylwia Smagała.
Po części sportowej na scenie zaprezentowały się zalewskie „Jezioranki”, młody debiutant Hubert Kalinowski, a gwiazdą wieczoru był zespół „Lesioki”, którego repertuar to utwory disco-folkowe. Do samego rana uczestnikom zabawy towarzyszył zespół „Blue Band”. W takcie zabawy tradycyjnie odbył się konkurs Tańca Amatorskiego o Puchar Dyrektora Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Zalewie. Do konkursu stanęło 10 par. Najlepiej tańczącą parą została para z Zalewa.
Drugi dzień obchodów Dni Zalewa otworzył Burmistrz Zalewa Marek Żyliński składając na ręce Dyrektor M-GCK w Zalewie Fryderyki Małachowskiej podziękowanie za wkład pracy w działania na rzecz kultury. W imieniu swoim oraz pracowników M-GCK wręczył Pani Dyrektor symbolicznego niebieskiego storczyka wraz z pamiątkowym zdjęciem.
W niedzielę nie obyło się bez rozgrywek sportowych. Na „Orliku” rozegrany został Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Zalewa. Do udziału w turnieju zgłosiło się 12 drużyn z terenu miasta i gminy Zalewo, Rudzienic i Małdyt. Pierwsze miejsce zajęła drużyna FC GUCZ ZALEWO, drugie miejsce drużyna CAŁY CZAS DO TYŁU- RUDZIENICE, a trzecie miejsce drużyna BARTY Z BART. Najlepszym zawodnikiem rozgrywek został Bartosz Liszak z Rudzienic. Najlepszym bramkarzem Przemysław Michlewicz z Zalewa. W tym samym czasie na boisku przy ekomarinie odbył się Turniej Piłki Plażowej o Puchar Starosty Powiatu Iławskiego. Do turnieju stanęło 8 par. Najlepszą parą okazała się para z Iławy, II miejsce zajęli zawodnicy z Lubawy, a III - para z Zalewa.
Na stadionie miejskim przeprowadzono „Bieg z Kapitanem”. Na starcie stawiło się 20 zawodników w wieku od 5 do 50 lat, którzy wraz z Kapitanem Żeglugi Wielkiej Panem Ryszardem Kucikiem, promowali zdrowy tryb życia.
Dodatkową atrakcją niedzielnych Dni Zalewa było stoisko przygotowane przez Koło Łowieckie „Słonka” w Morągu z siedzibą w Zalewie wraz z programem edukacyjno-konkursowym oraz pysznym myśliwskim bigosem. Mieszkańcy i turyści mieli możliwość zapoznać się z tradycją i kulturą myśliwską a zainteresowani obejrzeć niesamowitą wystawę trofeów myśliwskich. Odbyła się również prezentacja sygnalistów. Atrakcją cieszącą się równie wielkim zainteresowaniem był pokaz motocyklowy Bractwa Motocyklowego „Pocisk”. Można było podejść do właścicieli, porozmawiać o ich pasji, niebezpieczeństwach, zagrożeniach i towarzyszącej im adrenalinie, usiąść na motor i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Swój talent w to niedzielne popołudnie zaprezentowali laureaci konkursów i przeglądów muzycznych organizowanych przez Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Zalewie w roku 2018, a po ich występie publiczność rozgrzewał „DJ. Ryszard”. Najmłodszych uczestników bawili aktorzy Teatru Muzycznego Hals. Nie mogło zabraknąć tego dnia odrobiny humoru. Na Zalewskiej scenie wystąpił Kabaret „Made in China”. Gwiazdą wieczoru była Gosia Andrzejewicz z zespołem.
Publiczność nie zawiodła, mimo zawirowań pogodowych. Wszyscy dobrze się bawili a Dni Zalewa 2018 zakończono magicznie z iluzjonistą Mariuszem Czajką. Dla wytrwałych na koniec zagrał DJ. Kriss.

 

Czytaj dalej...

I turnus „Zielonych Wakacji” zakończony

Zgodnie z tradycją z lat ubiegłych w tym roku także zostały zorganizowane „Zielone Wakacje” dla dzieci z terenu Gminy Zalewo. Zajęcia odbywały się w dniach od 9 do 20 lipca. Za ich organizację odpowiedzialne były Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Zalewie oraz Placówka Wsparcia Dziennego Świetlica „Słoneczko”.
„Zielone wakacje” skierowane do dzieci w wieku 9-12 lat obfitowały w szereg warsztatów animacyjno-integracyjnych, plastyczno-artystycznych oraz taneczno-sportowych.
W ramach zajęć zorganizowano również wycieczki. Pierwszą był wyjazd do Golubia-Dobrzynia, gdzie zwiedzano zamek. Nie pominięto także wioski tematycznej Macikowo, w której dzieci poznawały zioła i ich zastosowanie.
Kolejną wycieczką był wyjazd do Olsztynka. Dzieci odwiedziły Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny, potocznie zwany skansenem, oraz Hutę Szkła Artystycznego, gdzie mogły zobaczyć, jak wyrabia się szklane „cudeńka”. Dzieci zwiedziły Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Obejrzały tam wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.”. W Ostródzie odwiedziły kręgielnie, dzięki czemu miały możliwość poznania zasad gry w kręgle. W Pacółtowie odwiedzono szkółkę jeździecką. Dzieci poznawały naturę koni i ich zwyczaje.
W ramach prowadzonych zajęć dzieci odkrywały także ciekawe miejsca w okolicy. Odwiedziły siedzibę Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego „Izba Pamięci” w Zalewie. W zalewskiej ekomarinie miały możliwość pobrania lekcji pływania na optymistkach oraz odbyły rejs tramwajem wodnym po jeziorze Ewingi.
Zakończeniem dwutygodniowych zajęć był dziewięciokilometrowy pieszy rajd do Bajd Tam dzieci zostały ugoszczone w ekologicznej zagrodzie Pani Haliny Krajnik.
Przez cały okres „Zielonych wakacji” dzieci uczestniczyły w różnych konkursach. Za osiągnięte wyniki dostały nagrody, dyplomy i medale.

 

Czytaj dalej...

Turniej Gry w Palanta w Cyprzanowie


W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2018r. Drużyna PSPal Jaśkowo wzięła udział w Mistrzostwach Polski w Piłkę Palantową w śląskim Cyprzanowie, zorganizowanych w ramach obchodów 100-lecia istnienia Ludowego Klubu Sportowego Cyprzanów. Rozgrywki odbyły się między drużynami z Lublina, Warszawy, Wojnowic, Cyprzanowa i Jaśkowa.
Uroczystą imprezę otworzył Starosta Powiatu Raciborskiego Pan Ryszard Winiarski oraz Prezes Ludowego Klubu Sportowego Cyprzanów Pan Gerard Bula.
Pomimo pochmurnej pogody atmosfera na boisku była gorąca. Ponad 100 osób wzięło aktywny udział w trwającym ponad siedem godzin turnieju. Rozgrywki odbywały się według zasad Schlagballa, w której inaczej niż w Palancie rozgrywana jest piłka na boisku, potrzebne są inne umiejętności oraz większa współpraca między zawodnikami.
Mecze rozgrywane według zasad Schlagballa są bardziej atrakcyjne zarówno dla grających jak i dla kibiców. Drużyna z Jaśkowa była z najmłodszym stażem, jednak umiejętnościami nie ustępowała dłużej grającym zawodnikom.

 

Tabele wyników:
Juniorzy:
Wojnowice – Cyprzanów - 52:33
PSPal Jaśkowo – Cyprzanów - 17:30
Wojnowice – PSPal Jaśkowo - 33:24

Seniorzy:
PSPal Warszawa – MKS Lublin - 36:27
Cyprzanów – PSPal Jaśkowo - 63:11
MKS Lublin – PSPal Jaśkowo - 17:37
Cyprzanów – PSPal Warszawa - 55:8
Cyprzanów – MKS Lublin - 42:11
PSPal Warszawa – PSPal Jaśkowo - 21:20

 

Drugi dzień obchodów 100- lecia Klubu również był przepełniony emocjami. Uroczystości zapoczątkowała Msza Święta za członków Klubu, z kościoła nastąpił przemarsz na boisko, gdzie odbyła się cześć oficjalna obchodów. Jubilatom życzenia z okazji 100- lecia istnienia LKS Cyprzanów złożył Wójt Gminy Pietrowice Wielkie Pan Andrzej Wawrzynek oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów. Sportowo tego dnia postawiono na piłkę nożną. Drużyna z Jaśkowa rozegrała 3 mecze. Podczas pobytu na ziemi raciborskiej młodzież miała też okazję obejrzeć Targ Koński w Pietrowicach Wielkich, odbywający się w ostatnie soboty miesiąca. W drodze powrotnej młodzież odwiedziła kościół na Jasnej Górze w Częstochowie. W wyjeździe udział wzięła grupa 19 osób, mieszkańców sołectwa Jaśkowo.  Na sierpień zaplanowany jest następny turniej, który tym razem odbędzie się w Warszawie.
 

Czytaj dalej...

Piknik Rodzinny w Półwsi

W sobotę 30 czerwca 2018r. w Półwsi odbył się Piknik Rodzinny. Organizacją spotkania zajęli się Sołtys Sołectwa Półwieś Pani Jadwiga Kuba, Rada Sołecka, Radna Rady Miejskiej Pani Teresa Jakubiec oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Olszówka”.
Wspólną zabawę umilały konkursy i gry, które prowadzili pracownicy M-GCK w Zalewie. W trakcie, gdy dzieci łapały mydlane bańki, miały malowane twarze, czy też czekały na skręcenie balonika w wybranym przez siebie wzorze, dorośli mogli spokojnie odpocząć i cieszyć się wspólnym towarzystwem. Wielkie emocje wśród dzieci wzbudziło pojawienie się strażaków OSP z Jerzwałdu. Dzięki uprzejmości strażaków dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda wóz strażacki z bliska, mogły do niego wejść i obejrzeć jego wyposażenie. Co więcej strażacy rozłożyli węże pożarnicze, a dzieci mogły spróbować ugasić wyimaginowany pożar.
Zaproszenie na Piknik przyjęli także pracownicy Posterunku Policji w Zalewie, którzy wygłosili prelekcję o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, a także o tym jak bezpiecznie spędzić wakacje. To był iście rodzinny piknik, na którym nie zabrakło słodkiego poczęstunku, gorących kiełbasek oraz wielu innych smacznych przekąsek.
Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują do sponsorów Pikniku: Pana Andrzeja Brejty, Pana Zbigniewa Jakubiec oraz Członków Rady Sołeckiej Półwsi.
 

Czytaj dalej...

Piknik w Urowie

W sobotę 30 czerwca 2018r. przy świetlicy wiejskiej w Urowie odbyło się spotkanie dla dzieci, którego inicjatorami byli mieszkańcy Urowa i Murawek oraz Rada Sołecka.
Mieszkańcy przygotowali ognisko i słodki poczęstunek dla wszystkich przybyłych. Dzieci mogły pobawić się razem z animatorami z Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Zalewie, którzy przygotowali wiele atrakcji.
Gościnnie w pikniku uczestniczyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Urowie i policjanci z Posterunku Policji w Zalewie.
Atrakcje w postaci dmuchanego zamku i upominków dla najmłodszych ufundowała Radna Rady Miejskiej w Zalewie Pani Ewa Nykołyszak.
 

Czytaj dalej...

Piknik Świętojański

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca. Wiążące się z tym wydarzeniem obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie radosnych zabaw rozpalano ogniska i palono zioła, wróżono, odbywały się tańce. Dziewczęta robiły wianki i rzucały je do wody. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście.
Aktualnie święto zmieniło formę, ale nadal jest okazją do radosnej zabawy.
W sobotni wieczór 23 czerwca 2018r. nad jeziorem Ewingi pracownicy Miejsko- Gminnego Centrum Kultury w Zalewie wspólnie z mieszkańcami obchodzili Noc Świętojańską robiąc wianki i puszczając je na wodę, tańcząc oraz szukając kwiatu paproci. Dorośli mogli sobie pogawędzić przy ognisku z kiełbaskami. Dzieciom zapewniono dodatkowe atrakcje takie jak robienie warkoczyków oraz brokatowych tatuaży.
 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS