plnlenfrdeitrues

Artykuły filtrowane wg daty: lipiec 2018 - ZALEWO

Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy jeziorze Ewingi w Zalewie

 

 

W dniu 25 czerwca 2018r. Burmistrz Zalewa Marek Żyliński i Skarbnik Gminy Alina Błażewicz podpisali z Marszałkiem Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem umowę na realizację projektu pn. „Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy jeziorze Ewingi” w Zalewie, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 - 2020, Oś priorytetowa 6. Kultura i dziedzictwo, działanie 6.2. Dziedzictwo naturalne, poddziałanie 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów.
Celem głównym projektu jest zachowanie i ochrona środowiska Gminy Zalewo oraz promowanie efektywnego gospodarowania jej zasobami, w tym ułatwienie obsługi ruchu turystycznego gminy przy jeziorze Ewingi w Zalewie, podniesienie bioróżnorodności gatunkowej na terenie rekreacyjnym przy jeziorze Ewingi w Zalewie, wydłużenie sezonu turystycznego do minimum 5 miesięcy. Cel główny zostanie osiągnięty poprzez zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy jeziorze Ewingi w Zalewie wraz z elementami małej architektury oraz zastosowaniem roślin o dużej wartości środowiskowej.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje:
- zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy jeziorze Ewingi w Zalewie, w tym: zagospodarowanie istniejącej szaty roślinnej, prace rozbiórkowe i demontaż elementów małej architektury, przygotowanie terenu i uprawę gleby, wykonanie różnego typu nawierzchni i obrzeży,
- montaż elementów małej architektury, w tym: pergoli drewnianej, zestawu mebli zewnętrznych, ławek, koszy na śmieci, tablicy edukacyjnej, latarni, słupków oświetleniowych, reflektorów, zestawu do zabawy (huśtawka typu „ptasie gniazdo”, huśtawka podwójna, linarium), kamieni- głazów do siedzenia,
- wykonanie nasadzeń roślinnych, polan i łąk kwietnych (drzewa, krzewy, byliny i krzewinki, trawy ozdobne, rośliny cebulowe, pnącza),
- wykonanie instalacji oświetlenia terenu rekreacyjnego przy jeziorze Ewingi w Zalewie.
Całkowita wartość projektu wynosi 1.002.816,80 złotych, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 802.253,44 złotych.
Realizacja projektu planowana jest od 5 listopada 2018r. do 31 października 2019r.
 

Czytaj dalej...

Turniej Gry w Palanta w Cyprzanowie


W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2018r. Drużyna PSPal Jaśkowo wzięła udział w Mistrzostwach Polski w Piłkę Palantową w śląskim Cyprzanowie, zorganizowanych w ramach obchodów 100-lecia istnienia Ludowego Klubu Sportowego Cyprzanów. Rozgrywki odbyły się między drużynami z Lublina, Warszawy, Wojnowic, Cyprzanowa i Jaśkowa.
Uroczystą imprezę otworzył Starosta Powiatu Raciborskiego Pan Ryszard Winiarski oraz Prezes Ludowego Klubu Sportowego Cyprzanów Pan Gerard Bula.
Pomimo pochmurnej pogody atmosfera na boisku była gorąca. Ponad 100 osób wzięło aktywny udział w trwającym ponad siedem godzin turnieju. Rozgrywki odbywały się według zasad Schlagballa, w której inaczej niż w Palancie rozgrywana jest piłka na boisku, potrzebne są inne umiejętności oraz większa współpraca między zawodnikami.
Mecze rozgrywane według zasad Schlagballa są bardziej atrakcyjne zarówno dla grających jak i dla kibiców. Drużyna z Jaśkowa była z najmłodszym stażem, jednak umiejętnościami nie ustępowała dłużej grającym zawodnikom.

 

Tabele wyników:
Juniorzy:
Wojnowice – Cyprzanów - 52:33
PSPal Jaśkowo – Cyprzanów - 17:30
Wojnowice – PSPal Jaśkowo - 33:24

Seniorzy:
PSPal Warszawa – MKS Lublin - 36:27
Cyprzanów – PSPal Jaśkowo - 63:11
MKS Lublin – PSPal Jaśkowo - 17:37
Cyprzanów – PSPal Warszawa - 55:8
Cyprzanów – MKS Lublin - 42:11
PSPal Warszawa – PSPal Jaśkowo - 21:20

 

Drugi dzień obchodów 100- lecia Klubu również był przepełniony emocjami. Uroczystości zapoczątkowała Msza Święta za członków Klubu, z kościoła nastąpił przemarsz na boisko, gdzie odbyła się cześć oficjalna obchodów. Jubilatom życzenia z okazji 100- lecia istnienia LKS Cyprzanów złożył Wójt Gminy Pietrowice Wielkie Pan Andrzej Wawrzynek oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów. Sportowo tego dnia postawiono na piłkę nożną. Drużyna z Jaśkowa rozegrała 3 mecze. Podczas pobytu na ziemi raciborskiej młodzież miała też okazję obejrzeć Targ Koński w Pietrowicach Wielkich, odbywający się w ostatnie soboty miesiąca. W drodze powrotnej młodzież odwiedziła kościół na Jasnej Górze w Częstochowie. W wyjeździe udział wzięła grupa 19 osób, mieszkańców sołectwa Jaśkowo.  Na sierpień zaplanowany jest następny turniej, który tym razem odbędzie się w Warszawie.
 

Czytaj dalej...

Piknik Rodzinny w Półwsi

W sobotę 30 czerwca 2018r. w Półwsi odbył się Piknik Rodzinny. Organizacją spotkania zajęli się Sołtys Sołectwa Półwieś Pani Jadwiga Kuba, Rada Sołecka, Radna Rady Miejskiej Pani Teresa Jakubiec oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Olszówka”.
Wspólną zabawę umilały konkursy i gry, które prowadzili pracownicy M-GCK w Zalewie. W trakcie, gdy dzieci łapały mydlane bańki, miały malowane twarze, czy też czekały na skręcenie balonika w wybranym przez siebie wzorze, dorośli mogli spokojnie odpocząć i cieszyć się wspólnym towarzystwem. Wielkie emocje wśród dzieci wzbudziło pojawienie się strażaków OSP z Jerzwałdu. Dzięki uprzejmości strażaków dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda wóz strażacki z bliska, mogły do niego wejść i obejrzeć jego wyposażenie. Co więcej strażacy rozłożyli węże pożarnicze, a dzieci mogły spróbować ugasić wyimaginowany pożar.
Zaproszenie na Piknik przyjęli także pracownicy Posterunku Policji w Zalewie, którzy wygłosili prelekcję o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, a także o tym jak bezpiecznie spędzić wakacje. To był iście rodzinny piknik, na którym nie zabrakło słodkiego poczęstunku, gorących kiełbasek oraz wielu innych smacznych przekąsek.
Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują do sponsorów Pikniku: Pana Andrzeja Brejty, Pana Zbigniewa Jakubiec oraz Członków Rady Sołeckiej Półwsi.
 

Czytaj dalej...

Piknik w Urowie

W sobotę 30 czerwca 2018r. przy świetlicy wiejskiej w Urowie odbyło się spotkanie dla dzieci, którego inicjatorami byli mieszkańcy Urowa i Murawek oraz Rada Sołecka.
Mieszkańcy przygotowali ognisko i słodki poczęstunek dla wszystkich przybyłych. Dzieci mogły pobawić się razem z animatorami z Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Zalewie, którzy przygotowali wiele atrakcji.
Gościnnie w pikniku uczestniczyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Urowie i policjanci z Posterunku Policji w Zalewie.
Atrakcje w postaci dmuchanego zamku i upominków dla najmłodszych ufundowała Radna Rady Miejskiej w Zalewie Pani Ewa Nykołyszak.
 

Czytaj dalej...

Piknik Świętojański

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca. Wiążące się z tym wydarzeniem obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie radosnych zabaw rozpalano ogniska i palono zioła, wróżono, odbywały się tańce. Dziewczęta robiły wianki i rzucały je do wody. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście.
Aktualnie święto zmieniło formę, ale nadal jest okazją do radosnej zabawy.
W sobotni wieczór 23 czerwca 2018r. nad jeziorem Ewingi pracownicy Miejsko- Gminnego Centrum Kultury w Zalewie wspólnie z mieszkańcami obchodzili Noc Świętojańską robiąc wianki i puszczając je na wodę, tańcząc oraz szukając kwiatu paproci. Dorośli mogli sobie pogawędzić przy ognisku z kiełbaskami. Dzieciom zapewniono dodatkowe atrakcje takie jak robienie warkoczyków oraz brokatowych tatuaży.
 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS