październik 2017 - ZALEWO

Przegląd Piosenki Biesiadnej - Susz 2017

W niedzielę 22 października 2017 roku w hali Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II w Suszu odbył się zorganizowany przez Suski Ośrodek Kultury Przegląd Piosenki Biesiadnej, podczas którego swoje umiejętności prezentowały zaprzyjaźnione z SOK zespoły wokalno – instrumentalne.
W przeglądzie wziął udział Zespół „Jezioranki” prezentując kilka wybranych utworów z repertuaru biesiadnego. Rolę gospodarza Przeglądu pełniła kapela ludowa „Suse”. Po prezentacjach artystycznych każdy z zespołów z rąk dyrektora SOK Czesława Radzickiego otrzymał specjalnie przygotowane upominki.
 

Czytaj dalej...

Dzień Seniora w Urowie

Mieszkańcy Urowa i Murawek w dniu 21 października 2017 roku zorganizowali dla najstarszych mieszkańców sołectwa wieczór seniora w świetlicy wiejskiej.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Sołtys Sołectwa Urowo Ewa Nykołyszak, Burmistrz Zalewa Marek Żyliński oraz Dyrektor M-GCK w Zalewie Fryderyka Małachowska, którzy złożyli życzenia seniorom.
Przy wspólnym stole zasiedli goście i jubilaci, a delegacja najmłodszych mieszkańców sołectwa wręczyła wszystkim słodki upominek przygotowany przez panie z Rady Sołeckiej.
Miłą niespodzianką okazał się występ kabaretu „My Urowianie” dedykowanego Seniorom.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy dźwiękach gitary, wspólnym śpiewie znanych i lubianych piosenek oraz opowieściach z dawnych lat.
Sołtys i mieszkańcy Urowa i Murawek dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu.
 

Czytaj dalej...

Dzień Seniora

„Młodość nie jest etapem życia, lecz stanem ducha" L. Ullman. Pod takim hasłem odbywały się 24 października 2017r. obchody Dnia Seniora w Miejsko -Gminnym Centrum Kultury w Zalewie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Burmistrza Zalewa Marka Żylińskiego.
Podczas uroczystości swój Jubileusz „70 +” obchodziło siedmiu członków Koła Emerytów i Rencistów w Zalewie: Pani Teresa Szczupak, Pan Kazimierz Szczupak, Pani Stanisława Budzińska, Pani Maria Salabura, Pan Adam Urbanowicz, Pani Janina Raszkowska, Pani Krystyna Petrusewicz. Dyrektor M-GCK Fryderyka Małachowska złożyła życzenia seniorom, a Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wraz z Przewodniczącą Koła Anną Gawlińską wręczyli pamiątkowe okolicznościowe medale.  Opiekun grupy Pani Anna Brędowska podsumowała miniony rok i wyróżniła czterech uczestników za specjalne osiągnięcia. Seniorami Roku 2017 zostały:  Pani Stanisława Budzińska za przezwyciężenie swoich słabości w dziedzinie "Chód sportowy", Pani Anna Gawlińska za osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa amatorskiego "Mistrzyni Oryginalnego Przebrania", Pani Halina Krajnik za osiągnięcia kulinarne „Mistrzyni swojskiego smalcu" oraz Pani Teresa Szczupak za osiągnięcia w dziedzinie animacji „Mistrzyni Kalamburów".
Z okazji Dnia Seniora życzymy wszystkim młodym duchem życzenia płynące z głębi serca, dobrego zdrowia oraz samych miłych chwil w całym dalszym życiu. Niech jesień życia będzie najlepszym czasem na realizację niespełnionych dotychczas marzeń i zamierzeń.

 

Czytaj dalej...

Czad - cichy zabójca.

Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim wzrasta ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć osób tlenkiem węgla (czadem) z uwagi na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych.
Przyczyną tragedii może być niewiedza, zaniedbanie, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

OSTRZEGAMY!

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób.
Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

PRZYPOMINAMY!

Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!

Art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1332, ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, w tym bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

RADZIMY!

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
• jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
• blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
• ich nieszczelności,
• braku konserwacji, w tym czyszczenia,
• wad konstrukcyjnych,
• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
• przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
• użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
• stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
• nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
• w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
• systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
• często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
• nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
• zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
• wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
• wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
• jak najszybciej podać tlen,
• jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta - usta oraz masaż serca,
• nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Zadbaj o warunki do ewakuacji na wypadek pożaru:
• nie stosuj krat w drzwiach i oknach, na klatkach schodowych i przejściach między nimi oraz wyjściach na dach - krata utrudni ewakuację podczas pożaru oraz wydłuży czas oczekiwania na pomoc strażaków; jeżeli musisz, zakładaj kraty, które można otworzyć od wewnątrz. Klucz przechowuj w miejscu, znanym wszystkim domownikom; pamiętaj, że podczas pożaru może to być jedyna droga ewakuacji,
• nie zastawiaj sprzętami korytarzy i dojść do mieszkań – może to utrudnić ewakuację oraz dojście ratowników.

W zakresie posługiwania się ogniem otwartym:
• dopilnuj, by dzieci nie bawiły się ogniem, materiałami pirotechnicznymi czy urządzeniami elektrycznymi, nigdy nie pozostawiaj małoletnich dzieci bez opieki,
• nie pal śmieci w śmietnikach i nie dopuść do zaprószenia ognia w zsypie,
• nie pal papierosów w łóżku - ludzie giną nie tylko w pożarach obejmujących całe mieszkanie; zdarza się, że zaprószenie ognia niedopałkiem papierosa po zaśnięciu, prowadzi do śmiertelnego zatrucia,
• nie zapalaj świec w pobliżu materiałów łatwo zapalnych,
• nie pozostawiaj włączonej kuchenki bez dozoru - odparowanie wody z garnka może doprowadzić do zwęglenia pozostałości, zapalenia ich i silnego zadymienia mieszkania, szczególnie niebezpiecznego dla śpiących osób; przypadkowe wygaszenie kuchenki podczas gotowania może również doprowadzić do ulatniania się gazu i jego wybuchu,
• przestrzegaj zakazu używania wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach,
• przestrzegaj instrukcji obsługi wyrobów pirotechnicznych,
• przestrzegaj wymagań prawa lokalnego w zakresie stosowania wyrobów pirotechnicznych,
• wyposaż mieszkanie w gaśnicę proszkową, minimum 2-kilogramową; taką gaśnicą będziesz mógł bezpiecznie gasić palące się urządzenia elektryczne pod napięciem,
• wyposaż mieszkanie w autonomiczną czujkę pożarową, alarmującą o powstaniu dymu (podczas każdego pożaru wydzielają się duże ilości dymu).

Gdy opuszczasz mieszkanie:
• sprawdź czy zostały wyłączone wszystkie odbiorniki prądu i gazu,
• przed opuszczeniem domu na dłuższy czas odłącz zasilanie prądem elektrycznym oraz zakręć zawory wody i gazu,
• u sąsiadów pozostaw informację, gdzie będziesz przebywać.

Gdy powstanie pożar:
• zadzwoń do straży pożarnej pod numer - 998 lub z telefonu komórkowego 112
• staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku - pamiętaj - dym unosi się do góry, nie wolno zjeżdżać windami, nie należy otwierać drzwi, przez które wydobywa się dym, gdyż dostarczenie większej ilości tlenu może spowodować szybki rozwój pożaru i płomienie mogą nas poparzyć,
• jeżeli nie możesz opuścić mieszkania, nie otwieraj drzwi prowadzących na korytarz, uszczelnij je, wzywaj krzykiem pomocy, wykonuj polecenia strażaków,
• nie gaś wodą urządzeń elektrycznych, grozi to porażeniem prądem; staraj się wyciągnąć z gniazdka przewód zasilający (np. drewnianym kijem od szczotki), można wykręcić bezpieczniki by odłączyć dopływ prądu do mieszkania,
• powiadom o zagrożeniu sąsiadów,
• nie wdychaj dymu - zasłoń usta mokrą tkaniną; jeżeli to możliwe - zmocz swoje ubranie lub owiń ciało mokrą grubą tkaniną z naturalnych materiałów (z lnu, wełny, bawełny itp.).

Gdy poczujesz gaz:
• zawiadom jak najszybciej pogotowie gazowe i administrację,
• powiadom sąsiadów,
• nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych,
• nie zapalaj zapałek czy zapalniczek,
• zamknij zawór gazu w mieszkaniu,
• otwórz szeroko okno,
• wyjdź na zewnątrz budynku.

Numer alarmowy - 112
Straż pożarna - 998
Pogotowie gazowe - 992

PAMIĘTAJMY!

Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich. A wystarczy jedynie odrobina przezorności.
Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych przez Biuro Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

 

Czytaj dalej...

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH 

W ZALEWIE

 

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołana została na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przez Burmistrza Zalewa Zarządzeniem Nr 0050-88/15 z dnia 8 października 2015r. W skład Komisji wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, powołane. Członkowie Komisji otrzymuje zryczałtowane wynagrodzenie za wykonywanie czynności związanych z pracą w komisji. Do zadań  Komisji należy w szczególności:

1) inicjowanie działań określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi;

2) uczestniczenie w pracach zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy  w rodzinie;

3) podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego;

4) opiniowanie wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Miejskiej;

5)  przeprowadzanie kontroli przestrzegania warunków sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Gminy,

6)  współpraca z jednostkami organizacyjnymi i osobami prawnymi oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w realizacji Gminnych Programów.

 

Dane kontaktowe:

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

ul. Częstochowska 8

14-230 Zalewo

tel. 89) 758 83 77 wew. 20

 

 

___________________________________________________________________________________________________________________

 

Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia

 

800 199 990

codziennie w godz. 16:00 - 21:00

 

Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia to miejsce, gdzie osoby z problemami związanymi z uzależnieniem i ich bliscy mogą otrzymać wsparcie, porozmawiać z wykwalifikowanymi konsultantami oraz uzyskać informacje na temat leczenia, terapii i innych form pomocy. Telefon Zaufania ukierunkowany jest na udzielanie wsparcia, informacji oraz pomocy osobom zmagającym się z uzależnieniem (bez względu na rodzaj substancji, od której są uzależnione) oraz członkom ich rodzin.

Pomoc udzielana przez telefon jest anonimowa, bezpieczna i oparta na zasadzie zaufania

Połączenie jest bezpłatne.

 

___________________________________________________________________________________________________________________

 

PUNKT KONSULTACYJNY W ZALEWIE

 

W Zalewie działa Punkt Konsultacyjny, którego siedziba znajduje się przy ul. Traugutta 4. Do podstawowych zadań punktu należy  w szczególności:

1) motywowanie zarówno osób uzależnionych, jak i członków ich rodzin do podjęcia psychoterapii w placówkach leczenia uzależnienia oraz kierowanie na leczenie specjalistyczne,

2) motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie, ale nieuzależnionych,  do zmiany szkodliwego wzoru picia,

3) udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym  (np. przez rozmowy podtrzymujące, uruchomienie przy punkcie konsultacyjnym grupy wsparcia dla osób po zakończonym leczeniu w placówce leczenia uzależnienia od alkoholu),

4) rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielenie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy,

5) inicjowanie interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej,

6) gromadzenie aktualnych informacji na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji działających na terenie gminy, które powinny być włączone w systemową pomoc dla rodziny.

 

Punkt czynny jest dwa razy w tygodniu :

 

środa

od godz. 12:00 do godz. 16:00

psycholog

czwartek

od godz. 09:00 do godz. 13:00

instruktor terapii uzależnień

 

Dane kontaktowe:

Punkt Konsultacyjny w Zalewie

ul. Traugutta 4

14-230 Zalewo

tel. 579 497 099

 

Wykaz podmiotów udzielajacych pomocy

 

___________________________________________________________________________________________________________________

 

PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE

 

Czas pandemii COVID-19 oraz wprowadzone w związku z tym restrykcje wpłynęły m.in. ograniczenie dostępu osobom krzywdzonym przez najbliższych do bezpośredniej pomocy. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób doznających przemocy w rodzinie Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przegotowała dwa filmy: 30-sekundowy spot odnoszący się do faktu, że przemoc może zdarzyć się wszędzie – bez względu na status społeczny rodziny i jej członków oraz 3 minutowy film informujący o ofercie działającego na zlecenie PARPA Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, w ramach którego działa m.in. całodobowy i bezpłatny telefon 800-12-00-02.

 

Pogotowie "Niebieska Linia" - spot

Pogotowie „Niebieska Linia” – oferta

 

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

 

 

 

Zespół Interdyscyplinarny

przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zalewie

 

https://bip.mops.zalewo.pl/10029/Przeciwdzialanie_przemocy_w_rodzinie/

 

 

Dane kontaktowe:

ul. Traugutta 4

14-230 Zalewo

tel. 89 758 89 61

Ośrodek czynny jest w dni powszednie w godz. 700 do 1500.


____________________________________________________________________________________________________-

 

TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB Z UKRAINY

doświadczajacych problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i ich bliskich

 

(uruchomiony przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom)

 

800 11 08 11

(bezpłatny)

 

22 290 70 00

(płatny według taryfy operatora)

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

DIAGNOZA LOKALNYCH ZAGROŻEŃ SPOŁECZNYCH 2022

- GMINA ZALEWO

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Spoty profilaktyczne Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego nt. uzależnień :

 

NIE PIJĘ W CIĄŻY

MECHANIZM UZALEŻNIENIA

RODZIC = NATURALNA PROFILAKTYKA

ALKOHOL WYZWALA AGRESJĘ

 

 

________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

  • Dział: GKRPA
Czytaj dalej...

Informacja- bezpłatne szkolenia dla organizacji pozarządowych

Centrum Organizacji Pozarządowych zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu całego powiatu iławskiego na dwa bezpłatne szkolenia.

Proponowane są następujące tematy:

1. Ochrona danych osobowych w organizacjach pozarządowych

Szkolenie odbędzie się 25 października 2017r. (środa), godz. 15:00, Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej przy ul. Jagiellończyka 16 w ławie (nad biurem NFZ).
Każda organizacja pozarządowa gromadzi dane osobowe, chociażby samych członków stowarzyszenia. Do tego często dochodzą bazy danych uczestników projektów, działań itp. Niektóre bazy gromadzone są papierowo, inne elektronicznie. Właściwa ich ochrona wymagana jest przepisami ustawy i na zarządach organizacji leży właściwe zadbanie o posiadanie i stosowanie odpowiednich procedur.
Szkolenie pokaże, jakie obowiązki ciążą na organizacji i jak im sprostać. Szkolenie będzie miało charakter podstawowy, dostosowany do prostych baz danych, które posiadają NGO.

2. Prawidłowe wypełnianie obowiązków formalnych w stowarzyszeniach (walne zebrania, zarządy, uchwały, protokoły itp.)

Szkolenie odbędzie się 8 listopada 2017. (środa), godz. 15:00, Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej przy ul. Jagiellończyka 16 w Iławie (nad biurem NFZ).
Szkolenie dedykowane jest tym wszystkim organizacjom, które mają problem z regularnym zwoływaniem walnych zebrań, z dokumentowaniem prac swoich organów (protokoły, uchwały), z pracą ze statutem, z powoływaniem się na właściwe podstawy prawne. Szkolenie skierowane jest nie tylko do sekretarzy, protokolantów, ale również szefów organizacji.

Centrum Organizacji Pozarządowych prosi o mailowe zgłoszenie chęci udziału w szkoleniu na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na nr 89 648-62-38.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS