plnlenfrdeitrues

W Wojnowicach Sołectwo Jaśkowo rywalizowało w palanta ! Wyróżniony

W Wojnowicach Sołectwo Jaśkowo rywalizowało w palanta !

Palant przed wojną, jako Schlagball, był bardzo popularną na Śląsku grą zespołową. Dziś niewiele osób jest w stanie opisać jej reguły, a mimo to w Piłce Palantowej rozgrywane są Turnieje w randze Mistrzostw Polski.
W sobotę 2 września taka impreza odbyła się w Wojnowicach koło Raciborza na Śląsku. Oprócz gospodarzy w rozgrywkach brały udział drużyny z pobliskiego Cyprzanowa, odległego o 510 kilometrów Lublina, Warszawy (około 340 km) oraz Jaśkowa z naszej Gminy (około 550 km).
Drużyna z Jaśkowa wystąpiła w składzie Patryk Przybysz, Rafał Wrona, Krystian Liwenda, Marcin Chudzik, Patrycja Chudzik, Kamil Sankiewicz, Dominika Galęza, Grzegorz Kaliński, Weronika Burlińska, Ewa Burlińska, Monika Bojarun, Maciej Wrona, Konrad Liwenda, Mateusz Liwenda, Paulina Sokołowska z bratem Kamilem. Oprócz zawodników w wyjeździe do Wojnowic wzięła też udział grupa 9 kibiców. W sumie 25 osób miało zaszczyt reprezentować Jaśkowo, Gminę Zalewo, a nawet całą północną Polskę, w tym niezwykłym wydarzeniu.
Reprezentacja Jaśkowa na zawody pojechała autokarem w towarzystwie zawodnika z Gdyni, W Warszawie dosiadła się grupa PSPal Kadra Warszawa, a w Katowicach zawodnicy PSPal z Katowic, Krakowa i Rzeszowa. Na miejsce dojechano 50 osobową grupą. Zawodnicy z Lublina dotarli własnym transportem.
W sumie w rozgrywkach aktywnie uczestniczyło ponad 100 osób z różnych stron Polski.
Turniej przeprowadzony został w kategorii juniorów i seniorów. Grano na dwóch boiskach systemem każdy z każdym.
Trwającym ponad osiem godzin rozgrywkom towarzyszyły niesamowite emocje, podsycane gorącym dopingiem. Duch sportu i zdrowa rywalizacja drużyn były na wysokim poziomie.
Po ciężkich zmaganiach z niecierpliwością oczekiwano na werdykt końcowy. Mistrzami Juniorów w Piłce Palantowej 2017 zostały Wojnowice, II miejsce zajęło Cyprzanów, a III Jaśkowo.
Mistrzami Seniorów w Piłce Palantowej 2017 został Cyprzanów, II miejsce przypadło Lublinowi, a III Warszawie. Jaśkowo w tej kategorii uplasowało się na IV pozycji.
Nagrody wręczał Burmistrz Miasta Krzanowice Pan Andrzej Strzedulla i Sołtys Wojnowic Pani Anna Kupka.
Po ciężkich bojach na boisku, obdarowana nagrodami reprezentacja Jaśkowa udała się do miejscowego pałacu, we wnętrzach którego urządzone jest niezwykłe Muzeum Horroru. Zgromadzone tam eksponaty pobudziły wyobraźnie, wyzwoliły emocje. Tego dnia drużyna z Jaśkowa wzięła też udział w dożynkowej zabawie tanecznej.
W niedzielę tuż przed odjazdem z gościnnych Wojnowic, reprezentacja Jaśkowa miała okazję obejrzeć wejście Orszaku Dożynkowego do kościoła, jednak z powodu czekającej drogi powrotnej nie uczestniczono w uroczystym korowodzie.
Drużyna Jaśkowa wróciła do domu z bagażem wspaniałych przeżyć i nowych doświadczeń.
Uczestnicy Turnieju w Palanta oraz wszyscy mieszkańcy Jaśkowa serdecznie dziękują Burmistrzowi Zalewa Panu Markowi Żylińskiemu oraz pracownikom Urzędu za wsparcie przy organizacji wyjazdu na Mistrzostwa Polski Gry w Piłkę Palantowa w Wojnowicach.
Za rok gospodarzem Mistrzostw Polski w Piłce Palantowej będzie Cyprzanów, gdzie świętowane będzie 100- lecie tego sportu. Drużyna z Jaśkowa już dostała zaproszenie na tą uroczystość i do udziału w rozgrywkach.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 wrzesień 2017 12:48
1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę