plnlenfrdeitrues

Rycerskie lato w Zalewie Wyróżniony

Rycerskie lato w Zalewie

17 lipca 2017r. odbyło się „Rycerskie lato w Zalewie”, stanowiące element „Marszu na Malbork”, imprezy upamiętniającej triumfalny marsz Władysława Jagiełły i wojsk sprzymierzonych po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.
Trasa marszu zorganizowanego przez Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta wiodła m.in. przez Zalewo, w którym postój i obóz rozbił orszak samego króla.
Impreza rozpoczęła się przemarszem przez Zalewo i kontynuowano ją nad brzegiem jeziora Ewingi, gdzie odbyły się pokazy tańców średniowiecznych i zabaw plebejskich, do udziału w których zaproszono mieszkańców i turystów.
Dzieci z ochotą uczestniczyły w rozgrywkach rzutu podkową do celu czy konkurencjach siłowych polegających na utrzymaniu miecza, topora. Nie brakowało też chętnych by przymierzyć elementy zbroi rycerskiej.
Dorosłych zachwycała jazda konna i sprawność fizyczna jeźdźców zademonstrowana w elementach turnieju rycerskiego.
Wszyscy z ciekawością próbowali podpłomyków pieczonych na blasze nad ogniskiem.
Dla wzmocnienia sił serwowano również grochówkę przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich „Stokrotka” z Jerzwałdu.
Po zmroku odbył się pokaz tańca z ogniem.
Można stwierdzić, że „Marsz na Malbork” jest elementem łączącym dwa duże wydarzenia kulturalne - inscenizację bitwy pod Grunwaldem i oblężenie Malborka.
Organizatorami imprezy w Zalewie byli Fundacja im. Działyńskich oraz Urząd Miejski w Zalewie oraz Miejsko- Gminne Centrum Kultury w Zalewie.

 

 

Ostatnio zmienianywtorek, 25 lipiec 2017 08:11
1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Więcej w tej kategorii: « Dni Zalewa Regaty na jeziorze Narie »
Powrót na górę