plnlenfrdeitrues
Ewa

Ewa

„Wybierz życie - pierwszy krok”

To program edukacyjny realizowany w części szkół ponadpodstawowych powiatu iławskiego dotyczący profilaktyki raka szyjki macicy. Edukację młodzieży w obecnym roku szkolnym prowadzą przeszkoleni nauczyciele, pielęgniarki szkolne i pedagodzy szkolni.
Głównym sprawcą raka szyjki macicy jest HPV - to skrót nazwy powszechnie występującego wirusa brodawczaka ludzkiego. Infekcje nim wywołane są jednymi z najczęstszych schorzeń przekazywanych na drodze kontaktów seksualnych, ryzyko zakażenia mogą nieść także kontakty seksualne bez odbycia pełnego stosunku: petting czy seks oralny. Istnieje ponad 100 typów tego wirusa, zakażenie większością z nich jest stosunkowo niegroźne, przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Wirus może też spowodować wystąpienie bardzo uciążliwych i trudnych w leczeniu brodawek zwanych kłykcinami kończystymi. Mają one biały lub różowy kolor i kalafiorowatą powierzchnię. Mogą pojawić się w okolicy narządów płciowych i odbytu, a także przy ustach, na języku i podniebieniu. Brodawki mogą wystąpić w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną.
Istnieją jednak typy wirusa, które są szczególnie niebezpieczne tzw. onkogenne, prowadzą do powstawania zmian przedrakowych i raka szyjki macicy. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka szyjki macicy należą – wczesny wiek rozpoczęcia współżycia seksualnego ( do zakażenia wirusem HPV znacznie łatwiej dochodzi u osób młodych), liczni partnerzy seksualni (większe prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia), palenie tytoniu zwiększa ryzyko uszkadzania DNA komórek, zmiana modelu życia rodzinnego prowadzi do osłabienia wpływu wychowawczego rodziny na młodzież, rozwój turystyki i zwiększająca się mobilność Polaków oraz obywateli krajów o wysokich wskaźnikach chorób przenoszonych drogą płciową, rozwój prostytucji. Niska zgłaszalność kobiet na badania cytologiczne (w Polsce średnio ok. 25 % kobiet).
Regularne zgłaszanie się kobiet na badanie cytologiczne prowadzone przez lekarzy ginekologów polegające na pobraniu specjalną, jednorazową szczoteczką wymazu z szyjki macicy, pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych, daje szansę skutecznego leczenia i zapobiegania rakowi szyjki macicy. Program ma za zadanie uświadomienie tej wiedzy przede wszystkim dziewczętom i ich matkom.
Rak Szyjki Macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy narządów rodnych u kobiet w wieku 20 - 44 lata, zajmujemy 4 miejsce wśród krajów europejskich pod względem umieralności na tę chorobę.
Rak szyjki macicy rozwija się powoli i bezobjawowo. U kobiet zauważalne objawy pojawiają się dopiero w stadiach zaawansowanych. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 12 lat. Z tego powodu kobiety, które nie wykonywały regularnie profilaktycznych badań cytologicznych, często zbyt późno zjawiają się u lekarza. Rak szyjki macicy późno wykryty i nie leczony może doprowadzić do śmierci nawet w młodym wieku.
Istniejące szczepionki obniżają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy ale nie dają całkowitej pewności, że kobieta nie zachoruje.
Więcej informacji na stronie www.pierwszykrok.edu.pl


Iwona Marchlewska
Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie
 

1
0
0
s2smodern
powered by social2s

Wycieczce do Elbląga w ramach projektu „EduStarter– inspiracje, kompetencje, rozwój”

W piątek 14 czerwca 2019 roku młodzież z Zespołu Szkół w Zalewie uczestniczyła w wycieczce do Elbląga w ramach projektu „EduStarter – inspiracje, kompetencje, rozwój”. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli film pt. ,,Pokemon: Detektyw Pikachu” w wersji anglojęzycznej, dzięki czemu młodzież mogła doskonalić znajomość języka angielskiego, poszerzać zakres swojego słownictwa oraz śledzić rozwiązanie zagadki kryminalnej, prowadzonej przez Detektywa Pikachu. W programie wyjazdu znalazło się również zwiedzanie odbudowanej elbląskiej starówki. Pełni wrażeń uczniowie udali się na obiad, zamówiony wcześniej przez opiekunów, w jednej z restauracji usytuowanych na Starym Mieście.

1
0
0
s2smodern

VIII Regaty o Puchar Burmistrza Zalewa w klasie Optimist

W weekend 29 – 30 czerwca 2019 roku na jeziorze Ewingi odbyły się VIII Regaty o Puchar Burmistrza Zalewa w Zalewie w klasie Optimist.
W Regatach wystartowało 65 zawodników z grupy B w klasie Optimist.
Zawodników, którzy przybyli z Olsztyna, Warszawy, Gdyni i Torunia, przywitał Przewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Jan Lichacz, obecny również na zakończeniu regat.
Sobotnim zmaganiom towarzyszyła cudowna pogoda (wiatr i słońce), dzięki czemu udało się rozegrać aż 5 wyścigów. W niedzielę, Sędzia Główny Grzegorz Jurczak próbował mierzyć się z brakiem wiatru. Niestety nie udało się rozegrać żadnego wyścigu.
Klasyfikację Open wygrał zawodnik SSW MOS Iława Jan Rohde, który był jednocześnie najlepszy w klasyfikacji chłopców. Kategorię dziewczyn wygrała Alicja Wróblewska z YKP Gdynia.
Najlepszą zawodniczką w kategorii do lat 9 była Julka Agnieszczak z SSW MOS Iława, a zawodnikiem w tej kategorii Szymon Budzisz z Nauticus Olsztyn.
Najmłodszym zawodnikiem regat był sześcioletni Staszek Tracz z MKS Dwójka Warszawa.
Regatom towarzyszyła rodzinna atmosfera. W trakcie zawodów uczestnicy mogli liczyć na smaczne posiłki przygotowane przez lokalną firmę gastronomiczną oraz słodkości przygotowane przez rodziców iławskich zawodników.
Regaty służyły nie tylko promocji sportu wśród najmłodszych, ale również pokazanie urokliwych zakątków jeziora Ewingi oraz gościnności mieszkańców Zalewa.
Głównym organizatorem regat była Gmina Zalewo wsparta przez Stowarzyszenie Sportów Wodnych w Iławie.
Dodatkowo imprezę wspomogli firma Johnson &Johnson, sklep wędkarski Mar-Bud z Zalewa, sklep żeglarski Raksa z Olsztyna oraz Gospodarstwo Rybackie z Iławy.
Zwycięzcom gratulujemy, a sponsorom dziękujemy za udzielone wsparcie.


 

1
0
0
s2smodern
  • Dział: Sport
Subskrybuj to źródło RSS