styczeń 2019 - ZALEWO

Zaproszenie na IV nadzwyczajną Sesję Rady Miejskiej

Działając na podstawie art. 20. ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.) zwołuję na dzień 1 lutego 2019r. (piątek) IV nadzwyczajną Sesję Rady Miejskiej w Zalewie. Początek obrad godzina 10:00.

Proponowany porządek obrad

1. Otwarcie obrad Sesji.
2. Sprawdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
3. Dyskusja i głosowanie nad następującymi projektami uchwał:

1) w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Zalewo na lata 2019 – 2037,
2) w sprawie zmian w budżecie gminy Zalewo na 2019 r.,
3) w sprawie wyrażenia zgody przez Radę Miejską w Zalewie na nieodpłatne przejęcie przez Gminę Zalewo od Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie gruntu położonego w obrębie Wielowieś, gmina Zalewo,
4) w sprawie dokonania zmian w treści uchwały NR XIII/101/11 Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 21 września 2011r., w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, określenia inkasentów i wynagrodzenia za inkaso.

4. Sprawy różne.
5. Zamknięcie obrad.
 

Czytaj dalej...

Zaproszenie na spotkanie autorskie w MGBP w Zalewie

Podróż śladami przeszłości. Zaproszenie na spotkanie z Dorotą Paśko – Sawczyńską, autorką książki "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss"

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie zaprasza na spotkanie z Dorotą Paśko - Sawczyńską, autorką książki "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss". Spotkanie odbędzie się w piątek 8 lutego o godz. 17:00 w siedzibie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie przy ul. Częstochowskiej 8.
"Urodziłam się w Weepers (Wieprz) w 1931 roku...", takimi słowami rozpoczęła swoją opowieść w powyższej książce Pani Irena Hermann (Edelgard Preuss, Steusing), której niezwykłą historię spisała na 130 stronach Dorota Paśko - Sawczyńska. Książka przedstawia losy mieszkańców dawnych Prus Wschodnich na podstawie historii życia nieżyjącej już Pani Preuss, która całe swoje życie, z niewielkimi wyjątkami, spędziła
w miejscowości Wieprz niedaleko Zalewa. Książka opisuje życie autochtonów: przed wojną, w czasie jej trwania i w czasach PRL. Ze wspomnień spisanych przez autorkę wyłaniają się nieznane dotąd fakty z dziejów niezwykłej krainy nad Jeziorakiem. Poznajemy obyczajowość i zwyczaje społeczności zamieszkującej te tereny przed wojną, losy ludzi, których nie ominęła historyczna zawierucha.
Książka "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss" została wydana w 2012 r. Pod koniec 2018 r. ukazało się jej drugie wydanie. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
Kilka słów o autorce Dorota Paśko - Sawczyńska - dziennikarka, tłumacz języka niemieckiego, instruktor jeździectwa i hodowca koni. Wraz z mężem prowadzi Gospodarstwo Agroturystyczne "Przystań" w Matytach nad jeziorem Jeziorak.

 

Czytaj dalej...

Dzień Babci i Dzień Dziadka w M-GCK w Zalewie

Dzień Babci i Dzień Dziadka to czas, kiedy wnukowie i wnuczki w szczególny sposób okazują swoje uczucia do najstarszych w rodzie.
Wizerunek babci i dziadka zmienił się na przestrzeni lat. Nie są to już tylko osoby w podeszłym wieku, które siedzą w fotelu przy kominku, albo przed telewizorem. Coraz częściej dziadkowie to pełni wigoru ludzie, prowadzący bardzo aktywne życie. Wciąż jednak pozostają tymi osobami w rodzinie, z którymi chętnie spędza się czas.
Wszystko to można było zauważyć 21 stycznia 2019r. w Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w Zalewie podczas spotkania zorganizowanego z okazji tego wyjątkowego święta.
Specjalnie dla dziadków swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi uczestnicy zajęć prowadzonych na co dzień w Centrum. Grupa teatralna „Koliber” wystąpiła w autorskiej inscenizacji wiersza Jana Brzechwy pt. „Rzepka”, uczestnicy kółka tanecznego zaprezentowali swoje umiejętności taneczno – gimnastyczne, uczestniczki zajęć muzycznych zdolności wokalne. „Młode duchem” zalewskie „Jezioranki” umiliły spotkanie śpiewając znane i lubiane utwory.
Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek przy kawie.
Dla wszystkich przybyłych Babć i Dziadków przygotowano także upominki- słoiczki wypełnione słodkościami.

 

Czytaj dalej...

Trwa nabór wniosków w Ogólnopolskim Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse 2019!

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2019" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Program skierowany jest do fundacji i stowarzyszeń z miejscowości do 20 000 mieszkańców oraz domów kultury i bibliotek, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku.
Celem konkursu jest wsparcie projektów, których celem ma być rozwój umiejętności społecznych młodych ludzi przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.
W konkursie można uzyskać dotację do 40 000 zł na działania trwające 15 miesięcy realizowane pomiędzy 1 lipca 2019 r. a 30 listopada 2020 r. (prowadzone ze stałą, minimum 20-osobową grupą młodzieży w wieku 13-19 lat z miejscowości do 20 000 mieszkańców).
O dotację mogą ubiegać się:
- stowarzyszenia zarejestrowane w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez Starostów i fundacje - mające siedzibę i działające na terenie miejscowości do 20 000 mieszkańców,
- domy kultury i biblioteki, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku.
Ogólnopolski Konkurs Grantowy składa się z dwóch etapów:
1 etap - wnioskujący przygotowują diagnozę środowiska lokalnego,
2 etap - laureaci pierwszego etapu przygotowują projekt.
Termin nadsyłania wniosków w pierwszym etapie mija 14 marca 2019 roku, o godzinie 12:00. Wyniki pierwszego etapu zostaną opublikowane na stronie internetowej programu 25 marca 2019 roku.
Wnioski można składać elektronicznie za pomocą Panelu Wnioskodawcy na stronie internetowej www.rownacszanse.pl.
Dla osób zainteresowanych udziałem w konkursie zaplanowano 5 bezpłatnych szkoleń:
Lublin – 9 lutego,
Wrocław – 9 lutego,
Kraków – 16 lutego,
Poznań – 16 lutego,
Warszawa – 23 lutego.
Zapisy na szkolenia odbywają się za pomocą elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej programu. Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne. Udział w szkoleniu nie jest warunkiem dopuszczenia wnioskodawcy do pierwszego etapu konkursu.
Program Równać Szanse realizowany jest od 2001 roku.
Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości.
W ciągu 18 lat w ramach programu zostało zrealizowane ponad 2900 projektów na łączną kwotę ponad 33 milionów złotych, w których udział wzięło ponad 140 tysięcy młodych osób.
Więcej informacji o programie jest dostępne na stronie internetowej www.rownacszanse.pl.
 

Czytaj dalej...

Zabawy choinkowe w sołectwach

Karnawał to czas zabaw choinkowych.
W piątek 18 stycznia 2019 roku zabawa choinkowa odbyła się w Bajdach. Na zaproszenie Sołtysa Sołectwa Bajdy Sebastiana Gąsiora i Radnej Rady Miejskiej w Zalewie Haliny Krajnik odpowiedzieli najmłodsi mieszkańcy sołectwa i ich rodzice.
Natomiast w sobotę 19 stycznia 2019 roku zabawy choinkowe odbyły się w Urowie i w Jaśkowie.
Organizatorami zabawy w Urowie byli Radna Rady Miejskiej w Zalewie i równocześnie Sołtys Sołectwa Urowo Ewa Nykołyszak oraz Rada Sołecka, natomiast w Jaśkowie Sołtys Sołectwa Jadwiga Petrykowska.
Podczas imprez były wspólne tańce, a pracownicy M-GCK w Zalewie przeprowadzili szereg zabaw ruchowych, konkursów, malowali buzie najmłodszym mieszkańcom sołectw.
Dla wszystkich uczestników zabaw był słodki poczęstunek, a dla dzieci upominki od Mikołaja.

 

Czytaj dalej...

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

 

            OSTRZEGA  - oblodzenie  warmińsko-mazurskie ( wszystkie  powiaty)  od godziny 19:00 dnia 29.01.2019r. do godziny 04:00 dnia 30.01.2019r.

Czytaj dalej...

Jak ustrzec się przed grypą.

 

Profilaktyka grypy

 

W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, należy szczególnie pamiętać o zasadach dotyczących zarówno zdrowego stylu życia, jak też prostych czynnościach higienicznych, które mogą uchronić przed zachorowaniem.

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, która przenosi się drogą kropelkową, bądź też przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub ze skażonymi powierzchniami.

Pamiętać należy, że wirusy grypy poza organizmem żywym mogą przetrwać kilka godzin (średnio 2-3 godziny). Charakterystyczny dla grypy jest gwałtowny początek. W ciągu około 24-48 godzin od zakażenia pojawiają się pierwsze objawy: wysoka gorączka, nawet do 39.5°C, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy, kaszel, ogólne osłabienie, ból gardła i katar. U niektórych chorych, zwłaszcza u dzieci może wystąpić biegunka i bóle brzucha.

 

Zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia wpływające na potęgowanie i umacnianie zdrowia

1.Odpowiedni ubiór

Ubierać się odpowiednio do pogody, tak by organizm nie przegrzewał się i nie pocił podczas przebywania na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń np. w domu, w szkole i innych miejscach. Nie należy również pozwolić na to, by organizm został wyziębiony podczas niskich temperatur i niekorzystnej aury. Należy zadbać o odpowiedni ubiór, najlepiej składający z kilku warstw ubrań czyli na tzw. cebulkę, ze szczególnym zwróceniem uwagi na okrycie głowy, szyi, tułowia (okolic nerek), a także na ciepłe i nieprzemakalne obuwie.

2. Urozmaicona dieta bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały

W diecie wzmacniającej odporność nie powinno zabraknąć białka, szczególnie zawartego w chudym mięsie, drobiu, rybach, jajach i serach. Szczególną rolę odgrywają tu także witaminy: C, A, E zawarte przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach oraz witamina D, która jest produkowana pod wpływem promieniowania słonecznego padającego na skórę oraz występuje w tłuszczach, dobrym źródłem są np. ryby morskie i jajka. Istotne są też składniki mineralne takie jak cynk, żelazo, magnez, selen. W diecie nie powinno zabraknąć błonnika. Zaleca się ok. 2 litry płynów na dzień, należy pić wodę, a także mleko i napoje mleczne, fermentowane (550g/dzień). Bardzo ważne jest, abyśmy spożywali przed wyjściem z domu śniadanie, II śniadanie w szkole i w pracy oraz ciepły posiłek na obiad w szkole lub po powrocie do domu. Kolacja powinna być lekkostrawna, spożywana minimum 2 godziny przed snem.

3. Aktywność fizyczna i zabawa

Zaleca się, aby codziennie, niezależnie od pogody, spędzać przynajmniej godzinę na powietrzu (zalecane są spacery). Należy zachęcać dzieci i młodzież do jak najczęstszej aktywności fizycznej.W okresie wzrostu i rozwoju młodych osób należy unikać zbyt forsownych, mocno obciążających sportów. Wskazane jest także od czasu do czasu zmieniać klimat i otoczenie.

4. Sen i odpoczynek

Nic tak nie regeneruje i nie wzmacnia sił organizmu, a co za tym idzie również odporności, jak właściwa ilość snu, w wywietrzonym wcześniej pomieszczeniu.

Optymalna dawka nocnego odpoczynku w przypadku dzieci i młodzieży w wieku szkolnym jest większa niż u dorosłego i wynosi 9-11 godzin na dobę.

5. Higiena

Należy utrzymywać higienę osobistą i otoczenia. Zmieniać regularnie bieliznę osobistą oraz pościel. Ważne jest również systematyczne wietrzenie pomieszczeń. Ponadto należy mieć przy sobie zawsze jednorazowe chusteczki higieniczne i systematycznie, w miarę potrzeby, oczyszczać nos z wydzieliny (najpierw z jednej dziurki nosa, potem z drugiej).

 

Podstawowe zalecenia:

- myć ręce przez 20-30 sekund mydłem pod bieżącą, ciepłą wodą, także między palcami,  wielokrotnie w ciągu dnia;

- unikać dotykania błon śluzowych ust, oczu i nosa;

- zachować odległość (1-2 metry) od innych osób podczas kichania i kasłania;  zasłaniać nos jednorazową chusteczką higieniczną podczas kichania i usta podczas  kasłania, wyrzucać ją do kosza po jednokrotnym użyciu;

- umyć ręce pod bieżącą wodą po kasłaniu lub kichaniu;

- unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą;

 - w okresie zwiększonych zachorowań na grypę unikać przebywania w miejscach skupisk ludzi (typu: kino, dyskoteka,  centrum handlowe, hala sportowa itp.)

- spędzać wolny czas na świeżym powietrzu;

- wietrzyć mieszkania i inne pomieszczenia przeznaczone dla ludzi;

- w przypadku wystąpienia objawów grypy, udać się niezwłocznie do lekarza, o sposobie i czasie  leczenia pacjenta decyduje lekarz.

Opracowano na podstawie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego

Czytaj dalej...

„Zakątek pamięci” w Zespole Szkół w Dobrzykach

Na terenie Zespołu Szkół w Dobrzykach, od października 2018r., trwała budowa „Zakątka pamięci”. Jest to miejsce, które ma upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z założenia ma wzbogacić bazę dydaktyczną szkoły, a przez to wzbogacić wiedzę uczniów i innych odwiedzających to miejsce.
Utworzenie „Zakątka pamięci” zakończyło przez szkołę obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na głazie narzutowym umieszczona została tablica pamiątkowa o treści
"W dowód pamięci
w hołdzie przeszłym pokoleniom
wdzięczni za Wielki Dar Wolnej Ojczyzny
w 100. ROCZNICĘ
ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ
NIEPODLEGŁOŚCI
Pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Dobrzykach

Dobrzyki, listopad 2018                        Ortognejs-głaz narzutowy"

„Zakątek pamięci” powstał dzięki współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej oraz środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.zsdobrzyki.pl
 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS