plnlenfrdeitrues

Artykuły filtrowane wg daty: sierpień 2018 - ZALEWO

Jaśkowo mistrzem PSPal

W sobotę 25 sierpnia 2018r. na Stadionie RKS Skra w Warszawie odbyły się, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Palantowe, otwarte Mistrzostwa PSPal w Palanta.
Do rywalizacji w rozgrywkach zgłosiły się zespoły z Jaśkowa, Rzeszowa, Krakowa, Warszawy i dwa z Cyprzanowa. Każda z drużyn miała do rozegrania pięć meczów, których wyniki decydowały o końcowej klasyfikacji w turnieju. Reprezentacja Jaśkowa, od początku turnieju wiodła prym w sportowej rywalizacji, nie dając drużynom przeciwnym szans na wygraną.
PSPal Jaśkowo zwyciężyło we wszystkich pojedynkach i ostatecznie zajęło I miejsce w Otwartych Mistrzostwach PSPal w Palanta.
Klasyfikacja końcowa kształtowała się następująco:
I miejsce - PSPal Jaśkowo,
II miejsce - PSPal Rzeszów,
III miejsce - PSPal Kraków,
IV miejsce - PSPal Warszawa,
V miejsce - Cyprzanów 1,
VI miejsce - Cyprzanów 2.
Nagrodą w turnieju był okolicznościowy puchar, dyplomy dla każdego z zawodników oraz wytoczony specjalnie na tę okazję ultralekki kij do gry w palanta.
Wysoka klasyfikacja drużyny z Jaśkowa jest efektem pracy włożonej podczas treningów, które odbywały się w czasie tegorocznych wakacji trzy razy w tygodniu. Każdy z treningów rozpoczynał się rozgrzewką na siłowni, a kończył kąpielą w jeziorze na miejscowym kąpielisku.
Tradycyjna polska gra w palanta jest doskonałą formą spędzania czasu wolnego i dobrą zabawą, co widać na przykładzie jaśkowskiej drużyny, która zamierza uczyć gry najmłodszych mieszkańców sołectwa. Wszystkich zainteresowanych grą w palanta PSPal zaprasza do Jaśkowa.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć, a promocja naszej Gminy Zalewo, województwa warmińsko- mazurskiego w wykonaniu PSPal Jaśkowo zasługuje na najwyższe uznanie.
Dziękujemy zawodnikom, młodzieży, całej społeczności Jaśkowa, a w szczególności Pani Jadwidze Petrykowskiej Sołtys Sołectwa Jaśkowo.

 

Czytaj dalej...

Zalewo i Georg Jacob Steenke

Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA wyszło z inicjatywą i przygotowało trasę tematyczną poświęconą budowniczemu Kanału Elbląskiego Georgowi Jacobowi Steenke. Trasa stanowi element Szlaku Kulturowego Kanału Elbląskiego.
Zaplanowana trasa jest jednolicie oznakowana, przy czym każda z instalacji posiada inną formę, której wspólnym elementem jest postać Steenke - wyróżnionego 27 sierpnia 1871 r. tytułem honorowego mieszkańca Zalewa.
W ramach przedsięwzięcia utworzono punkty w Buczyńcu, Małdytach, nad jeziorem Czupla, w Miłomłynie, Ostródzie, a także w Zalewie.
Uroczyste otwarcie punktu w Zalewie miało miejsce 28 lipca 2018r. podczas Dni Zalewa.
Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wraz z Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA Sławomirem Dylewskim dokonali odsłonięcia zegara słonecznego na placu rekreacyjnym nad brzegiem jeziora Ewingi. Zegar słoneczny w sposób naturalny jest częścią otaczającej go przestrzeni. Tarcza zegara słonecznego to tzw. koło bliźniacze wielkie maszyny wyciągowej jednej z pochylni Kanału Elbląskiego.
W grudniu 2017 r. oficjalnie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekazał Stowarzyszeniu Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA koło w celu wykonania zegara słonecznego, symbolizującego związek Zalewa z osobą twórcy Kanału Elbląskiego Georgem Jacobem Steenke.
Zegar został posadowiony na metrowej grubości betonowym fundamencie. Stalowy cokół stabilizuje ponad 5 ton żwiru wsypanego do jego wnętrza. Na nim spoczywa żeliwne koło bliźniacze wielkie stanowiące tarczę zegara z ułożonymi na obwodzie oznaczeniami godzin. Gnomon rzucający na tarczę cień wzbogacono o element regionalny- stylizowane żagle.
Tarcza zegara pochylona jest pod kątem 12o. Zegar prawie przez cały rok wskazuje czas od wschodu do zachodu słońca, jednak podczas przesilenia zimowego promienie słoneczne padają równolegle do powierzchni tarczy i nie wskazują czasu przez cały dzień. Zegar wskazuje strefowy czas letni UTC+2.
Obok zegara stanęła tablica z opisem historycznych i współczesnych związków Zalewa z Kanałem Elbląskim, a znajdujący się na tablicy kod QR zainteresowanym wyjaśni, gdzie zaczyna się Kanał.
Zadanie zrealizowano w ramach współpracy Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA z Samorządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Wody Polskie, pod nadzorem Warmińsko – Mazurskiego Konserwatora Zabytków, przy udziale władz i społeczności lokalnych.
Prace przy montażu zegara nad jeziorem Ewingi wykonały nieodpłatnie: firma „DAM- ROB” w Zalewie (wykonanie stalowej konstrukcji wsporczej oraz przygotowanie koła zębatego) oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zalewie (prace budowlane i wykończeniowe, posadowienie cokołu i koła).Serdecznie dziękujemy Prezesom wymienionych firm za wykonaną pracę.
Instalacja jest ogólnodostępna, a kolejne punkty trasy są w przygotowaniu do realizacji w 2019 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://navicula.org.pl/

 

Czytaj dalej...

Team Zalewo odnosi kolejne sukcesy

W weekend 28-29 lipca 2018r. załoga reprezentująca Zalewo w regatach z cyklu Puchar Polski Jachtów Kabinowych uczestniczyła w XIII Regatach Jakubowych, które odbyły się w Wągrowcu na jeziorze Durowskim.
W regatach wzięło udział 27 jachtów w czterech klasach: T1, T2, OMEGA i otwarto-pokładowe. Team Zalewo startował w klasie T2 i zajął 1 miejsce.
Natomiast w dniach 18 - 19 sierpnia 2018r. miały miejsce jubileuszowe XXV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin oraz Korsarskie Regaty o Łuskę Trzeciego Leszcza – Giżycko 2018.
Do udziału w regatach zgłosiły się 62 załogi z 207 uczestnikami. W Mistrzostwach Polski startowały klasy: T1, T2, T3 oraz Tango. W regatach o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin walczyły klasy: Open oraz Katamaran, a w Korsarskich Regatach o Łuskę Trzeciego Leszcza - Korsarze.
Jacht Zalewo ukończył zmagania w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski na 2 miejscu w klasie T2.
Team Zalewo w ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych obecnie znajduje się na 2 miejscu w klasie T2.
Gratulujemy.

 

Czytaj dalej...

680 lat wsi Śliwa

W dniu 12 lipca 2018 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej uroczystą akademią rozpoczęło realizację projektu pt. „680 lat wsi Śliwa”.
Wśród zgromadzonych w świetlicy Zespołu Szkół w Borecznie gości obecni byli Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Edward Całka, Radny Rady Miejskiej w Zalewie Andrzej Małachowski, ksiądz kanonik Paweł Kurach, proboszcz parafii w Borecznie ksiądz Radosław Hetnerowski, a także mieszkańcy Śliwy, Boreczna, Jerzwałdu, Zalewa, Bądek, Jaśkowa, Iławy, Miłomłyna, Pasłęka, Starego Dzierzgonia, Łodzi i Gdańska.
Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu doktora Seweryna Szczepańskiego na temat powstania wsi Śliwa oraz informacji na temat Prusów z bliższych i dalszych okolic Śliwy. Ponadto usłyszeli legendę Elizabeth Lemke o wojowniku ze Śliwy zaklętym w kamień.
Spotkanie uświetniła trupa teatralna Mozaika z Miłomłyna spektaklem pt. „Na miłość nigdy nie jest za późno”.
Na zakończenie wszyscy mogli skosztować pięknego tortu z wizerunkiem śliwki i okolicznościowym napisem.
Kolejne spotkanie, piknik tematyczny w ramach obchodów, odbył się 18 sierpnia 2018r. w Śliwie nad świeżo zagospodarowanym stawem, gdzie mieszkańcy i goście włączyli się w projektowanie wizerunku „baby pruskiej”, która ma powstać na specjalnie zainstalowanym wielkim kamieniu.
Wcześniej wysłuchano krótkiej prelekcji o kamiennych posągach zwanych babami, obejrzano fotografie najbardziej znanych „bab pruskich”. Starsi uczestnicy z zapałem przedstawiali na kartkach swoje wizje. Zastanawiano się, jak mogła wyglądać słynna z legendy Elizabeth Lemke -baba ze wsi Śliwa. Młodsi fantazyjnie pomalowali małe kamyki. Ostatecznie powstało 19 projektów rzeźby i 20 pomalowanych kamyków. Wspólnie z rzeźbiarką Agatą Markos długo dyskutowano nad ostatecznym przyszłym wyglądem baby ze Śliwy i ustalono ogólny zarys posągu.
Kolejne spotkanie odbędzie się już 31 sierpnia 2018r. w Śliwie.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu, a w szczególności Dyrektorowi ZS w Borecznie Ryszardowi Zakrzewskiemu, Paniom Joannie Skurzewskiej, Stefanii Śliwce, Annie Radeckiej, Agacie Żłób, Beacie Jesionce, Grażynie Małachowskiej, Ewie Loch, Maryli Potorskiej, Agnieszce Kasprzyk- Mączyńskiej oraz Panom Andrzejowi Skurzewskiemu i Andrzejowi Mączyńskiemu.
Projekt Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej pt. „680 lat wsi Śliwa” został dofinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie VIII, współfinansowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Samorządy Lokalne, dotowany przez Stowarzyszenie „Przystań" w Iławie.

 

Czytaj dalej...

Święto Wojska Polskiego w 98. rocznicę Cudu Nad Wisłą i Święto Wniebowzięcia Maryi Panny

15 sierpnia 2018r. w Zalewie uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego w 98 rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem Nad Wisłą oraz Wniebowzięcie Maryi Panny zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją stało się, iż główne obchody uroczystości mają miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Zalewie.
Tego dnia gmach kościoła wypełnił się po brzegi goszcząc nie tylko parafian, przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół, pocztów sztandarowych, przedsiębiorców z terenu gminy, ale także senator Rzeczypospolitej Polskiej Panią Bogusławę Orzechowską.
Mszę świętą koncelebrowaną odprawił proboszcz zalewskiej parafii ksiądz Stanisław Gajewski wraz z księdzem kanonikiem Pawłem Kurachem.
W trakcie mszy śpiewano przepiękne polskie pieśni religijne intonowane przez chór kościelny prowadzony niestrudzenie przez Panią Wandę Cydzik. Proboszcz w swojej homilii podkreślał ogromną rolę wiary w Boga w życiu człowieka. Wskazywał na nierozerwalną więź pomiędzy walką o niepodległość i walką o wiarę, nawiązując tym samym do Cudu nad Wisłą.
Przedstawiciele władz samorządowych w osobach Burmistrza Zalewa Pana Marka Żylińskiego i Przewodniczącej Rady Miejskiej w Zalewie Pani Iwony Parzyszek, a także reprezentanci Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, oddając tym samym cześć poległym za Ojczyznę.
W końcowej części uroczystości na prośbę księdza proboszcza głos zabrał Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński zwracając szczególną uwagę na rolę wolności w życiu każdego człowieka, nawiązując do swoich osobistych doświadczeń związanych z okresem zniewolenia Ojczyzny.
Głos zabrała także Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pani Bogusława Orzechowska wygłaszając mowę nawiązującą do wpływu wiary w Boga na historię Europy.
Kończąc mszę świętą kapłan poświęcił zioła i kwiaty przyniesione do świątyni.
Uroczystości towarzyszyła wystawa rękodzieła pochodzącego z rodzinnych zbiorów mieszkańców gminy Zalewo zorganizowana przez Izbę Pamięci.
 

Czytaj dalej...

Jubileusz "Złote Gody"

W dniu 27 lipca 2018r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Zalewie odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu Długoletniego Pożycia Małżeńskiego. W tak szczególnym dniu w Urzędzie stawili się Szanowni Jubilaci: Stefania i Leszek Klejnowscy, Anna i Jan Parzyszek oraz Stanisława i Helmut Śledzik, którzy obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego (Złote Gody). Przybyłych Gości odznaczono Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia Medalami oraz wręczenia pamiątkowych dokumentów dokonał Pan Marek Żyliński Burmistrz Zalewa. Pani Anna Skonieczna – Kierownik USC
w Zalewie, wręczyła Jubilatom kwiaty.
Szanownym Jubilatom życzymy zdrowia oraz wielu radosnych dni spędzonych w kręgu swoich bliskich.


 

Czytaj dalej...

Zawody wędkarskie podczas Dni Zalewa 2018

Dni Zalewa A.D 2018 rozpoczęto tradycyjnie zawodami wędkarskimi. Tym razem na starcie stanęło aż 50 zawodników, co jest rekordem imprezy. Rekordowe również były poranne połowy. W trakcie zawodów, które trwały dwie godziny - złowiono łącznie 456 ryb o łącznej wadze 19,97 kg.
W klasie junior zwyciężył (kolejny już raz) Dominik Dziewulski uzyskując 1761 punktów. Drugie i trzecie miejsce padło łupem kuzynów, Szymona Pudlika 1732 pkt. i Karola Pudlika 1149 pkt.
Klasę seniorów zdominował Adam Witkowski, który łowiąc średnio 1 rybę na minutę uzyskał 2350 pkt. Miejsce 2 zajął Marek Majewski 1752 pkt. a trzecie Patryk Drypa 1706 pkt.
Największą rybę zawodów złowił Dariusz Wasiuk – jego leszczyka oceniono na 313 punktów, a zawodnika nagrodzono kołowrotkiem.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni atrakcyjnym sprzętem wędkarskim. Juniorzy otrzymali siatki wędkarskie, wędki teleskopowe i drobne akcesoria wędkarskie, seniorzy – torby wędkarskie, kołowrotki i wędziska.
Najstarszy uczestnik zawodów – Bolesław Salwa otrzymał pudełko na akcesoria wędkarskie, nóż do filetowania ryb, szczypce wędkarskie oraz kapelusz. Najmłodszego uczestnika – Grzesia Ilejko nagrodzono kołowrotkiem. Wszystkie nagrody ufundowali Panowie Andrzej i Łukasz Brejta z firmy PUK Zalewo oraz Pan Marcin Chojnowski z firmy "Mar-Bud" w Zalewie. Dziękujemy Panu Andrzejowi Podgórskiemu – bosmanowi na Ekomarinie za pomoc w przygotowaniu łowiska i przeprowadzeniu zawodów.
Organizatorem oraz sędzią zawodów był Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Pan Edward Całka.
 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS