sierpień 2018 - ZALEWO

Przebudowa nawierzchni drogi gminnej w Girgajnach

W ramach prowadzonych inwestycji z zakresu drogownictwa w miejscowości Girgajny wykonano nową nawierzchnię asfaltową. Inwestycja swoim zakresem obejmowała wykonanie wierzchniej warstwy asfaltu na odcinku o długości 475 mb, uzupełnienie poboczy kruszywem łamanym oraz regulację powierzchniowego spływu wód opadowych.
Wykonawcą robót była firma URBAN Jan Urban z Zielonki Pasłęckiej. Łączna wartość prac wyniosła 160.000 złotych.
 

Czytaj dalej...

Team Zalewo w finale PPJK

W weekend 25- 26 sierpnia 2018r. na jeziorze Jeziorak odbyły się regaty "O Żeglarski Puchar Iławy", stanowiące ostatnie eliminacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych 2018.
W regatach wzięły udział 34 załogi startujące w klasach T1, T2, T3, OPEN. Załoga jachtu reprezentująca Gminę Zalewo zajęła 3 miejsce w klasie T2.
Team Zalewo po całym sezonie eliminacji PPJK zajmuje drugie miejsce i zakwalifikował się do finału, który odbędzie się w dniach 13-14 października 2018r. w Rynie.
Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas finału.
Dziękujemy serdecznie za całoroczną wspaniałą promocję naszej Gminy.


Więcej zdjęć i relacja filmowa z regat „O Żeglarski Puchar Iławy”:
http://podomega.pl/index.php/component/k2/item/339-regaty-relacja

Czytaj dalej...

Przebudowa urządzeń melioracji w Urowie

W ramach zadań dotyczących gospodarowania siecią melioracji wodnej na terenie Gminy, w Urowie na terenach komunalnych dokonano przebudowy urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.
Zadanie obejmowało wykonanie robót budowlanych polegających na wymianie istniejącego rurociągu drenarskiego, na długości około 125 m i głębokości około 1,5 m, na nowy z rur PCV Ø 400 oraz uzupełnienie brakującego fragmentu rurociągu na wlocie do stawu, mechanicznym odmuleniu stawu oraz wykonaniu ścianek czołowych na wlocie kolektora do stawu i na końcu odtwarzanego odcinka.
Inwestycję wykonała wyłoniona w drodze zapytania ofertowego firma ROBOTY ZIEMNE Zdzisław Kowalczuk z Ostródy. Wartość robót wyniosła 51.000 złotych.
Głównym celem prac było zapewnienie prawidłowego odpływu wód opadowych i przeciwdziałanie niekontrolowanym zastoiskom wodnym na gruntach położonych powyżej stawu.
 

Czytaj dalej...

Nowa infrastruktura turystyczna w Jaśkowie, Murawkach, Dubie

Zakończone zostały prace związane z budową infrastruktury turystycznej w miejscowościach Jaśkowo, Murawki, Duba.
Zadanie obejmowało budowę infrastruktury turystycznej m.in.: budowę podestu drewnianego, wykonanie drewnianej palisady, budowę pomostu rekreacyjnego, doposażenie terenu rekreacji w kosze na śmieci, ławki, palenisko kamienne, wykonanie robót ziemnych, wykonanie podbudowy z polbruku pod toaletę przenośną, montaż przepustu, oczyszczenie terenu i nawiezienie piasku.
Wykonawcą robót była Firma „SADOWSKI” BUDOWA DOMÓW Sp. z o.o. reprezentowana przez Pana Jarosława Sadowskiego z Gardzienia.
Koszty całkowite operacji, realizowanej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, wyniosły 99.337,98 zł, w tym dofinansowanie - 63.208,00 zł.
Nowo powstała infrastruktura przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców wsi oraz pozytywnie wpłynie na rozwój turystyki.
 

Czytaj dalej...

Trzymaj formę


W 32 szkołach (Szkołach Podstawowych w kl. V,VI, VII i klasach gimnazjalnych w Suszu, Lubnowych, Jawtach Wielkich, Babiętach Wlk., Goryniu, Kisielicach, SP nr 3, 4, 5, Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie, w Kazanicach, Prątnicy, Grabowie-Wałdykach, Lubawie, Rożentalu, Złotowie, Ząbrowie, Gałdowie, Gromotach, Lasecznie, Rudzienicach, Wikielcu, Franciszkowie, Borecznie, Zalewie, Bartach, Dobrzykach, Akademickim Zespole Placówek Oświatowych Fijewo) powiatu iławskiego nauczyciele i pedagodzy szkolni, przeszkoleni przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie, realizowali w roku szkolnym 2017/18 już XII edycję programu edukacyjnego „Trzymaj formę”, zainicjowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Polską Federację Producentów Żywności a dotyczącego propagowania racjonalnego żywienia i aktywności fizycznej wśród uczniów i rodziców.
W siedmiu szkołach, tj. w Szkołach Podstawowych w Jawtach Wielkich, Babiętach Wielkich, Franciszkowie i S.P. nr 5 w Iławie, Kazanicach, Akademickim Zespole Placówek Oświatowych w Fijewie i Gimnazjum w Kazanicach nauczyciele wraz z uczniami realizowali własne projekty uwzględniające tematykę programu, w pozostałych szkołach podejmowali różne działania na te tematy.
W szczególności uświadamiali znaczenie spożywania zbilansowanej diety, czyli prawidłowo jakościowo i ilościowo skomponowanej diety oraz znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia.
Propagowane były również m. in. wybrane elementy edukacji konsumenckiej, znakowanie produktów wartością odżywczą (GDA), zdobywanie przez uczniów umiejętności czytania i rozumienia etykiet środków spożywczych.
Program realizowano poprzez:
• Organizację zajęć, pokazów lub warsztatów kulinarnych – w 22 szkołach,
• Spożywanie drugiego śniadania wspólnie, uczniów z nauczycielami – w 16 szkołach,
• Konsultacje z rodzicami istoty problemu właściwego żywienia – w 24 szkołach,
• Układanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety – w 20 szkołach,
• Organizowanie zajęć praktycznych, warsztatów z edukacji konsumenckiej – w 14 szkołach,
• Spotkania z ekspertem, specjalistą z zakresu żywienia – w 13 szkołach
• Organizacja dodatkowych zajęć ruchowych/sportowych – w 24 szkołach,
• Rodzice aktywnie pomagali lub uczestniczyli w organizacji/realizacji projektu – w 16 szkołach.
Szkoły współpracowały w ramach realizacji programu z różnymi instytucjami, organizacjami i partnerami powiatu iławskiego.
Program będzie kontynuowany w szkołach powiatu iławskiego w przyszłym roku szkolnym.

 

Iwona Marchlewska
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie
 

Czytaj dalej...

Jaśkowo mistrzem PSPal

W sobotę 25 sierpnia 2018r. na Stadionie RKS Skra w Warszawie odbyły się, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Palantowe, otwarte Mistrzostwa PSPal w Palanta.
Do rywalizacji w rozgrywkach zgłosiły się zespoły z Jaśkowa, Rzeszowa, Krakowa, Warszawy i dwa z Cyprzanowa. Każda z drużyn miała do rozegrania pięć meczów, których wyniki decydowały o końcowej klasyfikacji w turnieju. Reprezentacja Jaśkowa, od początku turnieju wiodła prym w sportowej rywalizacji, nie dając drużynom przeciwnym szans na wygraną.
PSPal Jaśkowo zwyciężyło we wszystkich pojedynkach i ostatecznie zajęło I miejsce w Otwartych Mistrzostwach PSPal w Palanta.
Klasyfikacja końcowa kształtowała się następująco:
I miejsce - PSPal Jaśkowo,
II miejsce - PSPal Rzeszów,
III miejsce - PSPal Kraków,
IV miejsce - PSPal Warszawa,
V miejsce - Cyprzanów 1,
VI miejsce - Cyprzanów 2.
Nagrodą w turnieju był okolicznościowy puchar, dyplomy dla każdego z zawodników oraz wytoczony specjalnie na tę okazję ultralekki kij do gry w palanta.
Wysoka klasyfikacja drużyny z Jaśkowa jest efektem pracy włożonej podczas treningów, które odbywały się w czasie tegorocznych wakacji trzy razy w tygodniu. Każdy z treningów rozpoczynał się rozgrzewką na siłowni, a kończył kąpielą w jeziorze na miejscowym kąpielisku.
Tradycyjna polska gra w palanta jest doskonałą formą spędzania czasu wolnego i dobrą zabawą, co widać na przykładzie jaśkowskiej drużyny, która zamierza uczyć gry najmłodszych mieszkańców sołectwa. Wszystkich zainteresowanych grą w palanta PSPal zaprasza do Jaśkowa.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć, a promocja naszej Gminy Zalewo, województwa warmińsko- mazurskiego w wykonaniu PSPal Jaśkowo zasługuje na najwyższe uznanie.
Dziękujemy zawodnikom, młodzieży, całej społeczności Jaśkowa, a w szczególności Pani Jadwidze Petrykowskiej Sołtys Sołectwa Jaśkowo.

 

Czytaj dalej...

Zagospodarowanie centrum miejscowości Jerzwałd

Mieszkańcy Jerzwałdu zyskali nowe miejsce rekreacji i wypoczynku.
Zagospodarowanie terenu obejmowało prace związane z wykonaniem utwardzonych tłuczniowych alejek szerokości 2 m, montażem sześciu ławek i trzech koszy na śmieci, wykonaniem rabaty oraz nasadzeń krzewami niskimi wieloletnimi (m.in. tuje, bukszpany) oraz montażem tablicy edukacyjnej w wymiarach 1,6 m na 1 m.
Prace wykonane zostały przez wyłonioną w drodze zapytania ofertowego firmę Budowa Domów Sadowski Sp. z o.o. z Gardzienia.
Koszt wykonania inwestycji wyniósł 31.694,30 złotych.
Pięknie zagospodarowany teren w centrum wsi jest ogólnodostępny.
 

Czytaj dalej...

Zagospodarowanie terenu przy zbiorniku p.poż. w Śliwie

W ramach porządkowania terenów przy zbiornikach przeciwpożarowych na terenie Gminy Zalewo zagospodarowano teren przy zbiorniku wodnym w miejscowości Śliwa.
Prace związane z inwestycją obejmowały usunięcie dziko rosnącej zieleni (chwasty, krzewy), wyrównanie terenu, wydzielenie miejsca na ognisko, wydzielenie miejsca o wymiarach 5m na 5m utwardzonego kamieniem polnym pod posąg kamienny, ustawienie ławeczek drewnianych oraz koszy na śmieci, wykonanie częściowego ogrodzenia terenu w formie ogrodzenia z desek na słupkach stalowych oraz siatki. Zagospodarowany teren został obsiany trawą.
Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa ogrodzony został słup transformatorowy.
Wykonawcą robót była wyłoniona w drodze zapytania ofertowego firma ANDRESPOL Andrzej Skurzewski ze Śliwy. Wartość wykonanego zadania wyniosła 19.000 złotych.
Wykonana inwestycja znacząco poprawiła estetykę w centrum miejscowości. Równocześnie powstało nowe miejsce wypoczynku mieszkańców oraz do realizacji wspólnych inicjatyw.
Powyższe prace związane są z realizacją projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej pt. „680 lat wsi Śliwa”, który został dofinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie VIII, współfinansowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Samorządy Lokalne, dotowany przez Stowarzyszenie „Przystań" w Iławie.
 

Czytaj dalej...

Konkursu KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Odziała Regionalny w Olszynie informuje, że KRUS zorganizował konkursu, którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w konkursie brały osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS.

W województwie warmińsko- mazurskim laureatami konkursu zostali Państwo Marlena i Wojciech Wydorscy z Biskupca.

Na portalu Telewizji Interaktywnej AgroNews.com.pl prowadzony jest Internetowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018.

Wyłonienie zwycięzcy odbędzie się w drodze głosowania internetowego spośród 16 laureatów wojewódzkich.

Na wybrane gospodarstwo można głosować do 15 września 2018 roku na portalu Telewizji Interaktywnej AgroNews.com.pl

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS