plnlenfrdeitrues

Artykuły filtrowane wg daty: środa, 19 lipiec 2017 - ZALEWO

Rycerskie lato w Zalewie

17 lipca 2017r. odbyło się „Rycerskie lato w Zalewie”, stanowiące element „Marszu na Malbork”, imprezy upamiętniającej triumfalny marsz Władysława Jagiełły i wojsk sprzymierzonych po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.
Trasa marszu zorganizowanego przez Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta wiodła m.in. przez Zalewo, w którym postój i obóz rozbił orszak samego króla.
Impreza rozpoczęła się przemarszem przez Zalewo i kontynuowano ją nad brzegiem jeziora Ewingi, gdzie odbyły się pokazy tańców średniowiecznych i zabaw plebejskich, do udziału w których zaproszono mieszkańców i turystów.
Dzieci z ochotą uczestniczyły w rozgrywkach rzutu podkową do celu czy konkurencjach siłowych polegających na utrzymaniu miecza, topora. Nie brakowało też chętnych by przymierzyć elementy zbroi rycerskiej.
Dorosłych zachwycała jazda konna i sprawność fizyczna jeźdźców zademonstrowana w elementach turnieju rycerskiego.
Wszyscy z ciekawością próbowali podpłomyków pieczonych na blasze nad ogniskiem.
Dla wzmocnienia sił serwowano również grochówkę przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich „Stokrotka” z Jerzwałdu.
Po zmroku odbył się pokaz tańca z ogniem.
Można stwierdzić, że „Marsz na Malbork” jest elementem łączącym dwa duże wydarzenia kulturalne - inscenizację bitwy pod Grunwaldem i oblężenie Malborka.
Organizatorami imprezy w Zalewie byli Fundacja im. Działyńskich oraz Urząd Miejski w Zalewie oraz Miejsko- Gminne Centrum Kultury w Zalewie.

 

 

Czytaj dalej...

„Zielone Wakacje” - turnus I

14 lipca 2017 roku zakończył się I turnus „Zielonych Wakacji”, który trwał od 3 lipca. Wzięło w nim udział 22 dzieci w wieku od 9 do 11 lat. Zajęcia odbywały się w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Zalewie oraz na terenie ekomariny w Zalewie.
Przez dwa tygodnie dzieciom zapewniono szereg różnego rodzaju atrakcji. Były to m.in. zajęcia animacyjne, muzyczne i plastyczne, które nie tylko rozwijały zdolności dzieci, ale także wpływały na ich integrację.
Uczestnicy zajęć spotykali się z ratownikami WOPR, policjantem, którzy udzielili wielu wskazówek dotyczących bezpieczeństwa nad wodą, bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nie tylko.
Podczas dwutygodniowego turnusu odbyły się dwie wycieczki. Jedna do Torunia do Muzeum Piernika i Zamku Krzyżackiego, druga do Olsztyna do Parku Trampolin i Multikina na bajkę "Gru, Dru i Minionki".
Dzieci gościły również w Bajdach u Radnej Rady Miejskiej w Zalewie Pani Haliny Krajnik. Turnus zakończył się tzw. "nocowanką" w M-GCK z ogniskiem i pokazem tańca breakdance.
Organizatorami „Zielonych Wakacji” był Urząd Miejski w Zalewie, Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie, Placówka Wsparcia Dziennego „Słoneczko” w Zalewie.
 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS