plnlenfrdeitrues

Artykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 08 maj 2017 - ZALEWO

Uroczystości 3 Maja w Zalewie

Uchwalona w 1791 roku konstytucja 3 Maja jest często uważana za drugą na świecie (po amerykańskiej) i pierwszą w Europie ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku, 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną, ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Wiosną 1981 odbyły się uroczyste, oficjalne obchody rocznicy Konstytucji. Ustawa Rządowa powracała do świadomości   i pamięci społecznej Polaków. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym.
W ramach obchodów Święta 3 Maja uroczystości w Zalewie rozpoczęły się Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Jana Apostoła i Ewangelisty w Zalewie, odprawionej przez proboszcza Stanisława Gajewskiego. Kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyli: Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Iwona Parzyszek , wiceprzewodniczący Pan Edward Całka oraz Sekretarz Gminy Zalewo Pani Krystyna Milczarek. Cześć artystyczna i animacyjna odbyła się w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury. Już po raz XVII w sali widowiskowej Centrum odbył się gminny konkurs –„ W Rytmie Polskiej Piosenki”, gdzie na scenie zaprezentowała się młodzież i dzieci z gminy Zalewo. Konkurs wygrała Kaja Makar z Wielowsi , tuż po niej II miejsce zajęła Justyna Skorupko – Skorupska z Bart, III miejsce Jury przyznało zespołowi – „Czwartoklasistki” z Zespołu Szkół w Dobrzykach, natomiast wyróżnienie otrzymała Martyna Sostek z Gubławek. Wręczono również nagrody i dyplomy uczestnikom konkursu fotograficznego – „W labiryncie wiosny” a następnie wszyscy udali się na plac przed M-GCK na ognisko i wzięli udział w konkursach z nagrodami na największą bańkę mydlaną, układania klocków „lego ninjago”, puzzli. Można było pomalować sobie artystycznie twarz i zrobić tęczowe warkoczyki, na maluchów czekała również wata cukrowa. Dzień upłynął w miłej atmosferze.
 

Czytaj dalej...

Konkurs "W Rytmie Polskiej Piosenki"

3-go Maja w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbył się XVII Miejsko – Gminny Konkurs „W Rytmie Polskiej Piosenki”. Do konkursu przystąpiło 16 uczestników. Warunkiem wystąpienia i oceny uczestnika przez jury było zaśpiewanie co najmniej jednego utworu polskiego wykonawcy. Poziom wokalny był bardzo wyrównany. Jury w składzie: Rafał Gadomski, Fryderyka Małachowska, Lidia Nidzgorska oraz Kamila Charkawa wyłoniło 3 zwycięzców i wyróżniło 1 osobę. Zwycięzcy wystąpią i zaprezentują swoje umiejętności podczas Rejonowego Konkursu – „W rytmie Polskiej Piosenki”, który odbędzie się już niebawem. Laureaci konkursu otrzymali puchary oraz dyplomy, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo w konkursie. Imprezę poprowadziła Anna Brędowska
NAGRODZENI :
I miejsce – Kaja Makar - Wielowieś
II miejsce – Justyna Skorupka – Skorupska – Barty
III miejsce – Zespół – „Czwartoklasistki” – Zespół Szkół w Dobrzykach Wyróżnienie – Martyna Sostek – Gubławki
Gratulujemy !

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS