plnlenfrdeitrues

Artykuły filtrowane wg daty: wrzesień 2016 - ZALEWO

Święto Plonów w Zalewie.

Uroczystości obchodów Święta Plonów w Zalewie w dniu 11 września 2016r. rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną poprowadzoną przez Księdza Proboszcza Stanisława Gajewskiego w kościele pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Zalewie. Wierni wraz z kapłanem dziękowali za tegoroczne plony oraz za chleb, który jest podstawą życia człowieka. W trakcie mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz wszystkie płody rolne złożone jako dar z tegorocznych zbiorów. Na zakończenie uroczystości kościelnych nastąpiło symboliczne podzielenie się chlebem przekazanym przez Starostów Dożynek Beatę Tunkiewicz oraz Zbigniewa Dubanowskiego na ręce Burmistrza Zalewa Marka Żylińskiego. Uroczystości kościelne uświetnił swoim występem chór kościelny oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rybna, która poprowadziła korowód dożynkowy na plac przy scenie letniej, gdzie odbyła się dalsza cześć imprezy.
Oficjalnego otwarcia Gminnego Święta Plonów dokonał Burmistrz Zalewa Marek Żyliński ze Starostami Dożynek oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej w Zalewie Iwoną Parzyszek.
Następnie zaprezentowano i ośpiewano wieńce przygotowane przez sołectwa: Urowo, Jerzwałd, Bądki, Półwieś, Duba, Boreczno, Wieprz, Gajdy.
Jury spośród wieńców wybrało najładniejszy, który reprezentować będzie Gminę Zalewo podczas wojewódzkich uroczystości dożynkowych w Olsztynku w dniu 18 września 2016 roku. Za "Najładniejszy Wieniec Dożynkowy" tegorocznego Święta Plonów uznano wieniec wykonany przez Sołectwo Jerzwałd. Wszystkie zaprezentowane wieńce spełniały kryteria regulaminowe konkursu i zostały docenione. Sołectwa otrzymały nagrody pieniężne.
W tym roku po raz pierwszy podczas dożynek wręczono nagrody i puchary za najciekawszy witacz o tematyce dożynkowej w Gminie Zalewo. Pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Bądki, drugie Międzychód, a trzecie Boreczno.
W dalszej części uroczystości odbyło się wręczanie pucharów dla uczestników Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Starostów Święta Plonów. Zwycięzcami Turnieju zostali Marcin Sielczak i Mateusz Jaworski z Ostródy, drugie miejsce zajęła para Michał Kalinowski i Grzegorz Małetka, a trzecie Bartosz Bark i Mateusz Bochno.
Drugą nowością podczas tegorocznego Święta Plonów były „Potyczki Sołtysek i Sołtysów”, którzy rywalizowali między sobą w konkurencjach sportowych. W „Potyczkach” udział wzięło 12 osób – sołtysów i przedstawicieli rad sołeckich z terenu gminy Zalewo: Panie Sylwia Smagała, Anna Małecka, Elżbieta Łukasiak, Barbara Huk, Paulina Macikowska, Wanda Kamińska, Jadwiga Petrykowska, Aneta Kozak oraz Panowie Roman Dąbkowski, Jan Bartosiewicz, Zenon Ciarciński, Kazimierz Twardowski. Zwycięzcą rozgrywek został Sołtys Rąbit Pan Zenon Ciarciński, drugie miejsce zajął Pan Jan Bartosiewicz przedstawiciel Rady Sołeckiej Sołectwa Międzychód, a trzecie Pan Roman Dąbkowski przedstawiciel Rady Sołeckiej Sołectwa Urowo.
Po emocjonujących rozgrywkach na scenie pojawiły się Zalewskie „Jezioranki”, następnie zagrał zespół ludowy „SUZE” z Susza, odbył się koncert zespołu „Okej”, a następnie zabawa taneczna przy zespole „Flash”, który do późnych godzin wieczornych bawił publiczność. Podczas imprezy nie zapomniano o najmłodszych jej uczestnikach. Przeprowadzono konkursy dla dzieci z nagrodami ufundowanymi przez Warmińsko - Mazurską Izbę Rolniczą w Olsztynie.
Organizatorami tegorocznego Święta Plonów był Urząd Miejski w Zalewie oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Zalewie. Imprezę poprowadziła Anna Brędowska.

 

Gorące podziękowania organizatorzy kierują do Sołectwa Dobrzyki, Urowo, Półwieś oraz Boreczno za przygotowanie stoisk ze swojskim jadłem oraz wszystkim, którzy bezinteresownie przyczynili się do przygotowania obchodów Święta Plonów w Zalewie między innymi Pana Krzysztofa Kowalewskiego, Pani Elżbiety Piękoś, Pani Agnieszki Borowieckiej, Pana Jarosława Głozaka oraz Pana Zbigniewa Dubanowskiego.
Dziękujemy.

Czytaj dalej...

„Zielone Wakacje” – drugi turnus.

Drugi turnus „Zielonych Wakacji” trwał od 1 sierpnia do 12 sierpnia 2016r. i wzięło w nim udział 25 dzieci w wieku od 9 do 13 lat.
Zajęcia, którym towarzyszyła postać Pipi Langstrumpf i jej przyjaciół, odbywały się od poniedziałku do piątku.
Tematyka spotkań została ułożona w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas tego turnusu dzieci brały udział w „kolorowym konkursie”, czyli na zajęcia przychodziły ubrane zgodnie z wybranym przez opiekunów kolorem. Osoba, która miała na sobie najwięcej ubrań wybranego koloru otrzymywała upominki. Były gry i zabawy edukacyjno – integracyjne przeprowadzane przez pracowników Placówki Wsparcia Dziennego „Słoneczko” Malwinę Jadacką, Agnieszkę Brozio oraz Agnieszkę Skajster. Naukę tańca hip – hop poprowadził instruktor Marcin Felczak, a zajęcia karaoke muzyk Jarosław Łabudziński. Podczas zajęć prowadzonych przez istruktorki z Miejsko- Gminnego Centrum Kultury w Zalewie Annę Brędowską oraz Kamilę Charkawą dzieci m.in. brały udział w seansoplastyce, kulinariach, robiły wielkie bańki mydlane, malowały na kamieniu.
Podczas „Zielonych Wakacji” odbyły się dwie wycieczki edukacyjno – integracyjne. Jedna do Fromborka do muzeum Mikołaja Kopernika i planetarium, a druga do Olsztyna do Multikina na film pt. „Epoka Lodowcowa – Mocne uderzenie” oraz do Krainy Warmisia, czyli Warmiolandii Centrum Zabaw Rodzinnych.
Na koniec „Zielonych Wakacji” 19 osobowa grupa dzieci pojechała na wycieczkę rowerową do Bajdowa. Dzieci wraz z opiekunami przejechali łącznie 17 km.
W Bajdowie ognisko z kiełbaskami zorganizowała dla nich Radna Rady Miejskiej w Zalewie Halina Krajnik, a spotkanie w eko gospodarstwie pan Marcin Felczak. Dodatkową atrakcją – niespodzianką było spotkanie z Posłem na Sejm RP Piotrem Cieślińskim. Poseł przyjechał do dzieci w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi i odpowiadał na pytania m.in: kim jest poseł, jaka rolę pełni, jak wypoczywa. Niektóre pytania dzieci były zabawne, ale Pan Piotr poradził sobie rewelacyjnie z odpowiedziami.
Spotkań z ciekawymi ludźmi, podczas drugiego turnusu „Zielonych Wakacji”, było znacznie więcej. Z Burmistrzem Zalewa Markiem Żylińskim, który opowiadał o wakacjach i roli jaką pełni w urzędzie, strażakami, którzy pokazali dzieciom jaki sprzęt znajduje się na wyposażeniu Zalewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, dzielnicowym Marcinem Pakiełą, który opowiadał o bezpieczeństwie podczas wakacji, ratownikami WOPR, którzy podczas zajęć udzielili wielu ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa nad wodą i pokazali dzieciom sposoby udzielania pierwszej pomocy oraz Panem Zbigniewem Kamińskim ze Stowarzyszenia Historycznego „Salla”, który zachęcał dzieci do zabaw średniowiecznych.
Sierpniowe „Zielone Wakacje” przebiegły bezpiecznie i bardzo twórczo. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki z własnym imieniem i sprawnością jaką zdobyły.
Wyróżniono 3 osoby w ramach wakacyjnej akcji „Godny Naśladowania”, tytuł ten przypadł Marcelowi Waszajło, Natalii Frączek oraz Mariance Jendernalik.
Organizatorami „Zielonych Wakacji” był Urząd Miejski w Zalewie, Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie, Placówka Wsparcia Dziennego „Słoneczko”, przy współpracy z Ekomariną.

Czytaj dalej...

Złote Gody

W dniu 12 sierpnia 2016r. w Urzędzie Stanu Cywilnego znajdującego się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zalewie odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu Długoletniego Pożycia Małżeńskiego. W tak szczególnym dniu w Urzędzie stawili się Szanowni Jubilaci: Marianna i Tadeusz Masztalerek oraz Helena i Stanisław Walewander, którzy obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego (Złote Gody). Po uroczystym odnowieniu przysięgi małżeńskiej Jubilatów odznaczono Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dekoracji oraz wręczenia pamiątkowych dokumentów i upominków dokonał Pan Marek Żyliński Burmistrz Zalewa. Pani Anna Skonieczna – Kierownik USC
w Zalewie, wręczyła Jubilatom kwiaty.
Szanownym Jubilatom życzymy zdrowia oraz wielu radosnych dni spędzonych w kręgu swoich bliskich.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS