plnlenfrdeitrues

Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 24 wrzesień 2016 - ZALEWO

Regaty „O Błękitną Wstęgę Jezioraka”.

W dniach 3 - 4 września 2016r. na Jezioraku odbyły się Regaty „O Błękitną Wstęgę Jezioraka”. Regaty posiadają ponad czterdziestoletnią tradycję, są jednymi z najstarszych i cieszących się największą frekwencją w tej części Polski.
 Do tegorocznych zmagań zgłosiło się 67 łodzi w klasach T1, T2, T3, otwartopokładowej i Open. Odbyło się 5 wyścigów.
Team Zalewo zajął I miejsce w klasie T2 oraz III miejsce w ogólnej klasyfikacji.

  • Dział: Sport
Czytaj dalej...

Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Piękna pogoda, muzyka, akrobatyka, zaproszeni goście i mieszkańcy Zalewa - tak przebiegło rozpoczęcie Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Zalewie. Festiwal wpisał się już na stałe w mapę wydarzeń kulturalnych w naszej Gminie.
W tym roku po raz szósty w pierwszy wtorek września w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbyły się projekcje filmów ukazujących świat osób niepełnosprawnych, ich codzienną walkę z trudnościami i barierami. Niepełnosprawność to także potencjał i wyzwania, które mogą zdopingować do zrobienia w życiu czegoś bardziej „szalonego”, nieprzeciętnego. O tym wszystkim opowiadały tegoroczne filmy zaprezentowane w trakcie imprezy.
Mały Festiwal Filmowy w Zalewie posiada już wiernych widzów, sympatyków i przyjaciół. W tym roku w uczestniczyły w nim osoby pełnosprawne i niepełnosprawne z powiatu iławskiego, ostródzkiego i pasłęckiego. W imieniu Senator RP Pani Bogusławy Orzechowskiej spotkanie swoją obecnością zaszczycili asystenci – Pan Maciej Mikołajczyk i Pani Grażyna Laskowska. Obecni byli również Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zalewie Pani Iwona Parzyszek oraz Radni Rady Miejskiej w Zalewie, dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej i placówek świadczących pomoc i wsparcie osobom niepełnosprawnym z powiatu iławskiego, a także dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Zalewo, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej Pani Krystyna Kacprzak.
Jak co roku, tradycyjnie spotkanie festiwalowe prowadził Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Pan Edward Całka.
Całe wydarzenie rozpoczęło się w centrum miasta koło fontanny, gdzie mieszkańców i gości zabawiał Cyrk Heca z Lipinek koło Nowego Miasta Lubawskiego. Była to grupa dzieci i młodzieży, prezentująca różnego typu sztuki cyrkowe. Po godzinnym pokazie i wspólnej zabawie, nastąpił przemarsz do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Zalewie. Przemarsz zabezpieczyli Ochotnicza Straż Pożarna oraz Policja.
Inaugurację Festiwalu Filmowego rozpoczęto hymnem Osób Niepełnosprawnych, po czym uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński. Następnie głos zabrał Pan Maciej Mikołajczyk, który odczytał list od Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pani Bogusławy Orzechowskiej.
Pokazy filmów urozmaiciły występy artystyczne, przygotowane przez uczestników Świetlicy Terapeutycznej w Zalewie pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej Małgorzaty Gut i Justyny Koprowskiej. Były to sceniczne interpretacje piosenek Andrzeja Rosiewicza pt. „Najwięcej witaminy” oraz „Chłopcy radarowcy”.
W ramach Festiwalu wyemitowane zostały filmy: „Szpila”, reż. Ewa Golis, „Olimpijczycy”, reż. Jerzy Jernas oraz „To nie koniec drogi”, reż. Robert Czyżewicz.
Impreza dofinansowana została przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie w ramach środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Iławskiego „Promyk”.
Znaczenie festiwalu podkreślają patroni medialni TVP Olsztyn oraz radio Eska Elbląg.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Festiwalu.
Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” jest wspaniałym, doniosłym wydarzeniem, w którym warto uczestniczyć. Organizatorzy już dziś zapraszają na następny rok, na kolejną siódmą jego edycję!

Czytaj dalej...

Regaty „O Żeglarski Puchar Iławy 2016”.

Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia (27-28.08.2016r.) uczestnicy regat żeglarskiego Pucharu Polski Jachtów Kabinowych spotykali się w Iławie, by na jeziorze Jeziorak rozegrać ostatnie regaty tego cyklu w 2016r.
Regaty zostały zorganizowane przez firmę PHGT „Pod Omegą” w Iławie. Patronat Honorowy nad Regatami objął Burmistrza Iławy. Była to już 20 edycja regat zorganizowana w Iławie. Regaty odbywały się przy bardzo słonecznej pogodzie (+30C) i zmiennych, co do siły wiatrów (3-4m/s), które jednak pozwoliły na rozegranie 5 wyścigów.
Słoneczna pogoda i doskonała organizacja na wodzie jak i lądzie, była dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników regat.
W regatach wystartowało 92 zawodników w czterech klasach. Ciekawie ustawiona trasa w rejonie dwóch iławskich plaż dawała wyśmienitą możliwość obserwacji zmagań zawodników.
Regaty sędziował zespół sędziów: Robert Exner – Sędzia Główny, Jarosław Bazylko – Sędzia, Zbigniew Kacprzak – Sędzia Techniczny.
Faworyci w poszczególnych klasach nie zawiedli, co nie znaczy, że walka nie była ekstremalna od startu do linii mety.
Wyniki w poszczególnych klasach wyglądały następująco:

W klasie T- 1.
1. Piotr Malicki, Jakub Kilian - Toruń,
2. Andrzej Rygielski, Wojciech Brzoska - Toruń,
3. Andrzej Kęder, Anna Zarzycka - Warszawa.

W klasie T-2.
1. Radosław Cierpiał, Krystian Kędzierski, Bartosz Grześ - Włocławek,
2. Piotr Adamowicz, Zbigniew Czoczys, Janusz Radomski - Gdańsk
3. Adam Kuciński, Krzysztof Mikolski, Piotr Trzaska - Sadlinki.

W klasie T-3.
1. Arkadiusz Sendlewski, Łukasz Zawłocki, Grzegorz Waszkiewicz – Olsztyn,
2. Jacek Samsel, Wiesława Samsel, Marek Kmieć – Złotokłos,
3. Cezary Brędowski, Tomasz Szymanowski - Morąg.

W klasie Sigma Active.
1. Bogdan Kalwasiński, Damian Małkiewicz - Toruń,
2. Maciej Kamiński, Marek Kamiński - Rogierówko,
3. Szymon Bernat, Joanna Baranowska - Bernat - Poznań.

Pozostałe wyniki w klasach: www.ppjk.pl, www.podomega.pl

W sobotni wieczór organizator przygotował Biesiadę Żeglarską „Na pożegnanie lata z Omegą”. Muzycznie wieczór umilał zespół „Męski Punkt Widzenia”. Integracja uczestników trwała do późnych godzin wieczornych.
Podczas uroczystego zakończenia regat wszystkie załogi otrzymały dyplomy, pamiątkowe zdjęcia oraz nagrody rzeczowe, a zwycięzcy dodatkowo zostali nagrodzeni statuetkami i medalami.
Na tegorocznych regatach po raz pierwszy została przyznana decyzją sędziów nagroda „Fair Play Targów Boatsow” dla załogi Jachtu Zalewo, w składzie: Piotr Matwiejczuk, Anna Matwiejczuk, Arkadiusz Jabłoński, którą wręczył Dyrektor Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych BOATSHOW w Łodzi Pan Grzegorz Wiśniewski.

Regaty wzorowo zabezpieczali na wodzie ratownicy Oddziału Powiatowego WOPR w Iławie.
Wsparcie medialne zapewnili:
1. Polskie Radio Olsztyn,
2. Radio ESKA Iława,
3. Radio Zet Gold Iława,
4. Magazyn Sportów Wodnych Żagle,
5. Gazeta Iławska.

Współorganizatorzy i przyjaciele regat:
Urząd Miasta Iława, Gmina Zalewo, Gmina Susz, Henri Lloyd Polska, Warmińsko – Mazurskie Towarzystwo Żeglarskie Olsztyn, Vetus Polska, Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych BOATSHOW Łódź, Stocznia Jachtowa Janmor z Głowna, Żaglownia T&J Sails Giżycko, Coffema Gdańsk, Związek Gmin Jeziorak, P.W MERCATO Olsztyn, Lalizas Simply life Saving Grecja.

  • Dział: Sport
Czytaj dalej...

Brąz dla Team Zalewo

W dniach 19 - 21 sierpnia 2016r. w porcie ekomariny w Giżycku odbyły się XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, będące najstarszą imprezą z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.
W tegorocznych regatach na jeziorze Niegocin startowało 137 zawodników na 41 jachtach w pięciu klasach: T1, T2, T3, Tango, Sympathy 600.
W pierwszym dniu imprezy z powodu braku wiatru z zaplanowanych trzech wyścigów odbył się tylko jeden. Jednak ostatecznie udało się rozegrać wszystkie z dziewięciu zaplanowanych wyścigów (w sobotę udało się przeprowadzić pięć wyścigów, a w niedzielę trzy).
Startujący w klasie T2 Team Zalewo zajął trzecie miejsce i tym samym zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski.
Gratulujemy

  • Dział: Sport
Czytaj dalej...

„Zielone Wakacje” – drugi turnus.

Drugi turnus „Zielonych Wakacji” trwał od 1 sierpnia do 12 sierpnia 2016r. i wzięło w nim udział 25 dzieci w wieku od 9 do 13 lat.
Zajęcia, którym towarzyszyła postać Pipi Langstrumpf i jej przyjaciół, odbywały się od poniedziałku do piątku.
Tematyka spotkań została ułożona w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas tego turnusu dzieci brały udział w „kolorowym konkursie”, czyli na zajęcia przychodziły ubrane zgodnie z wybranym przez opiekunów kolorem. Osoba, która miała na sobie najwięcej ubrań wybranego koloru otrzymywała upominki. Były gry i zabawy edukacyjno – integracyjne przeprowadzane przez pracowników Placówki Wsparcia Dziennego „Słoneczko” Malwinę Jadacką, Agnieszkę Brozio oraz Agnieszkę Skajster. Naukę tańca hip – hop poprowadził instruktor Marcin Felczak, a zajęcia karaoke muzyk Jarosław Łabudziński. Podczas zajęć prowadzonych przez istruktorki z Miejsko- Gminnego Centrum Kultury w Zalewie Annę Brędowską oraz Kamilę Charkawą dzieci m.in. brały udział w seansoplastyce, kulinariach, robiły wielkie bańki mydlane, malowały na kamieniu.
Podczas „Zielonych Wakacji” odbyły się dwie wycieczki edukacyjno – integracyjne. Jedna do Fromborka do muzeum Mikołaja Kopernika i planetarium, a druga do Olsztyna do Multikina na film pt. „Epoka Lodowcowa – Mocne uderzenie” oraz do Krainy Warmisia, czyli Warmiolandii Centrum Zabaw Rodzinnych.
Na koniec „Zielonych Wakacji” 19 osobowa grupa dzieci pojechała na wycieczkę rowerową do Bajdowa. Dzieci wraz z opiekunami przejechali łącznie 17 km.
W Bajdowie ognisko z kiełbaskami zorganizowała dla nich Radna Rady Miejskiej w Zalewie Halina Krajnik, a spotkanie w eko gospodarstwie pan Marcin Felczak. Dodatkową atrakcją – niespodzianką było spotkanie z Posłem na Sejm RP Piotrem Cieślińskim. Poseł przyjechał do dzieci w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi i odpowiadał na pytania m.in: kim jest poseł, jaka rolę pełni, jak wypoczywa. Niektóre pytania dzieci były zabawne, ale Pan Piotr poradził sobie rewelacyjnie z odpowiedziami.
Spotkań z ciekawymi ludźmi, podczas drugiego turnusu „Zielonych Wakacji”, było znacznie więcej. Z Burmistrzem Zalewa Markiem Żylińskim, który opowiadał o wakacjach i roli jaką pełni w urzędzie, strażakami, którzy pokazali dzieciom jaki sprzęt znajduje się na wyposażeniu Zalewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, dzielnicowym Marcinem Pakiełą, który opowiadał o bezpieczeństwie podczas wakacji, ratownikami WOPR, którzy podczas zajęć udzielili wielu ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa nad wodą i pokazali dzieciom sposoby udzielania pierwszej pomocy oraz Panem Zbigniewem Kamińskim ze Stowarzyszenia Historycznego „Salla”, który zachęcał dzieci do zabaw średniowiecznych.
Sierpniowe „Zielone Wakacje” przebiegły bezpiecznie i bardzo twórczo. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki z własnym imieniem i sprawnością jaką zdobyły.
Wyróżniono 3 osoby w ramach wakacyjnej akcji „Godny Naśladowania”, tytuł ten przypadł Marcelowi Waszajło, Natalii Frączek oraz Mariance Jendernalik.
Organizatorami „Zielonych Wakacji” był Urząd Miejski w Zalewie, Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie, Placówka Wsparcia Dziennego „Słoneczko”, przy współpracy z Ekomariną.

Czytaj dalej...

Złote Gody

W dniu 12 sierpnia 2016r. w Urzędzie Stanu Cywilnego znajdującego się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zalewie odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu Długoletniego Pożycia Małżeńskiego. W tak szczególnym dniu w Urzędzie stawili się Szanowni Jubilaci: Marianna i Tadeusz Masztalerek oraz Helena i Stanisław Walewander, którzy obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego (Złote Gody). Po uroczystym odnowieniu przysięgi małżeńskiej Jubilatów odznaczono Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dekoracji oraz wręczenia pamiątkowych dokumentów i upominków dokonał Pan Marek Żyliński Burmistrz Zalewa. Pani Anna Skonieczna – Kierownik USC
w Zalewie, wręczyła Jubilatom kwiaty.
Szanownym Jubilatom życzymy zdrowia oraz wielu radosnych dni spędzonych w kręgu swoich bliskich.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS