plnlenfrdeitrues

Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”. Wyróżniony

Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Piękna pogoda, muzyka, akrobatyka, zaproszeni goście i mieszkańcy Zalewa - tak przebiegło rozpoczęcie Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Zalewie. Festiwal wpisał się już na stałe w mapę wydarzeń kulturalnych w naszej Gminie.
W tym roku po raz szósty w pierwszy wtorek września w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbyły się projekcje filmów ukazujących świat osób niepełnosprawnych, ich codzienną walkę z trudnościami i barierami. Niepełnosprawność to także potencjał i wyzwania, które mogą zdopingować do zrobienia w życiu czegoś bardziej „szalonego”, nieprzeciętnego. O tym wszystkim opowiadały tegoroczne filmy zaprezentowane w trakcie imprezy.
Mały Festiwal Filmowy w Zalewie posiada już wiernych widzów, sympatyków i przyjaciół. W tym roku w uczestniczyły w nim osoby pełnosprawne i niepełnosprawne z powiatu iławskiego, ostródzkiego i pasłęckiego. W imieniu Senator RP Pani Bogusławy Orzechowskiej spotkanie swoją obecnością zaszczycili asystenci – Pan Maciej Mikołajczyk i Pani Grażyna Laskowska. Obecni byli również Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zalewie Pani Iwona Parzyszek oraz Radni Rady Miejskiej w Zalewie, dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej i placówek świadczących pomoc i wsparcie osobom niepełnosprawnym z powiatu iławskiego, a także dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Zalewo, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej Pani Krystyna Kacprzak.
Jak co roku, tradycyjnie spotkanie festiwalowe prowadził Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Pan Edward Całka.
Całe wydarzenie rozpoczęło się w centrum miasta koło fontanny, gdzie mieszkańców i gości zabawiał Cyrk Heca z Lipinek koło Nowego Miasta Lubawskiego. Była to grupa dzieci i młodzieży, prezentująca różnego typu sztuki cyrkowe. Po godzinnym pokazie i wspólnej zabawie, nastąpił przemarsz do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Zalewie. Przemarsz zabezpieczyli Ochotnicza Straż Pożarna oraz Policja.
Inaugurację Festiwalu Filmowego rozpoczęto hymnem Osób Niepełnosprawnych, po czym uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński. Następnie głos zabrał Pan Maciej Mikołajczyk, który odczytał list od Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pani Bogusławy Orzechowskiej.
Pokazy filmów urozmaiciły występy artystyczne, przygotowane przez uczestników Świetlicy Terapeutycznej w Zalewie pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej Małgorzaty Gut i Justyny Koprowskiej. Były to sceniczne interpretacje piosenek Andrzeja Rosiewicza pt. „Najwięcej witaminy” oraz „Chłopcy radarowcy”.
W ramach Festiwalu wyemitowane zostały filmy: „Szpila”, reż. Ewa Golis, „Olimpijczycy”, reż. Jerzy Jernas oraz „To nie koniec drogi”, reż. Robert Czyżewicz.
Impreza dofinansowana została przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie w ramach środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Iławskiego „Promyk”.
Znaczenie festiwalu podkreślają patroni medialni TVP Olsztyn oraz radio Eska Elbląg.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Festiwalu.
Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” jest wspaniałym, doniosłym wydarzeniem, w którym warto uczestniczyć. Organizatorzy już dziś zapraszają na następny rok, na kolejną siódmą jego edycję!

1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę