plnlenfrdeitrues

Punkty konsultacyjno - diagnostyczne Wyróżniony

Punkty konsultacyjno - diagnostyczne

#mamczasrozmawiac to hasło i strona internetowa nowej kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS o charakterze edukacyjno-profilaktycznym, skierowanej do rodziny wielopokoleniowej. Grupą docelową są osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi, których zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową może także dotyczyć.
3-minutowa mini rozmowa z bliską osobą może być wstępem do budowania zaufania i rozmów o ważnych, ale trudnych sprawach. Znajdziemy tam poradnik dla rodziny – jak zacząć trudną rozmowę na ważne tematy z młodszymi ? a jak z rodzicami i dziadkami ?
Jeśli rozmówca uważa, że temat go nie dotyczy, przypomnij, że choroby zakaźne to problem, który dotyczy każdego, a w związku z tym lepiej więcej wiedzieć i zapobiegać niż leczyć.
Uświadom o zagrożeniach
• związanych z wirusami przenoszonymi drogą krwiopochodną. HIV to tylko jeden z wirusów, którym można zakazić się podczas piercingu, tatuażu, zabiegów kosmetycznych lub medycznych. Warto poznać zasady higieny przy takich zabiegach i pilnować, żeby były przestrzegane;
• dotyczących zdrowia dziecka, które ma się urodzić. Wykonanie wszystkich zalecanych w czasie ciąży badań jest ważne zarówno dla przyszłych rodziców, jak i dziecka. Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama – powinien go wykonać również przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Adresy PKD znajdują się na stronie aids.gov.pl;
• związanych z drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Wyjaśnij, że nie ma znaczenia wiek, płeć, status majątkowy lub stan cywilny – istotne są zachowania seksualne i żeby podejmować je w bezpieczniejszy sposób, trzeba wiedzieć jak najwięcej o ryzyku zakażeń.
W piątek 17 listopada 2017 roku rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV,
który potrwa do 24 listopada 2017 roku.
Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonanie testu diagnostycznego w kierunku HIV. W Polsce w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) - których działalność jest od wielu lat koordynowana przez Krajowe Centrum do spraw AIDS - można wykonać taki test BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA. Punkty znajdują się w 26 miastach w Polsce. W naszym województwie badania można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Olsztynie, ul. Żołnierska 16 (budynek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, parter pokój nr 15 we wtorki i czwartki w godz. 15.00-18.00 oraz w Ełku, ul. Kościuszki 32, w czwartek w godz. 15.00-17.30, przy poradni specjalistycznej Szpitala Wojskowego.
Pamiętajmy, że badanie przesiewowe w kierunku HIV nie jest ani skomplikowane, ani bolesne. Składa się z rozmowy z wykwalifikowanym doradcą oraz pobrania niewielkiej ilości krwi przez pielęgniarkę. Do wykonania testu przesiewowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać – nie ma również potrzeby bycia na czczo. W zależności od tego, gdzie wykonuje się test, czas oczekiwania na jego wynik wynosi od jednego do kilku dni. W niektórych punktach konsultacyjnych wykonywane są także szybkie testy przesiewowe, których wyniki znane są tego samego dnia – niejednokrotnie po około godzinie od momentu wykonania badania. Każda rozmowa z doradcą PKD ma charakter anonimowy i poufny. Wyniki badania wydawane są tylko i wyłącznie osobiście na podstawie numeru badania i indywidualnego hasła.

 

Informacje ze strony Krajowego Centrum ds. AIDS zebrała Iwona Marchlewska
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie
 

1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę